KATERN heel wat veranderen. Voor mij en voor de club.' Het voorbeeld van Ajax De komst van Louis van Gaal heeft voor het Catalaanse voetbalbolwerk meer betekend dan de zoveelste trainersnaam in een rij illustere voorgangers. Onder leiding en op aanwijzingen van de Nederlander werd de structuur drastisch gewijzigd. De club werd gemodelleerd naar het voorbeeld van Ajax. In dat kader paste ook de benoeming van Lorenzo Serra Ferrer tot directeur opleidingen. Van Gaal zelf werd directeur betaald voetbal, de functie die hij ook bij Ajax bekleedde. Iedere week heeft hij overleg met Serra Ferrer, die hij al kende uit zijn Ajax-tijd. Van Gaal: 'Serra Ferrer had al een aantal weken onder mij stage gelopen bij Ajax. Het is niet toevallig dat hij hier is aangesteld. Serra Ferrer was voor hij naar Barcelona kwam trainer van Betis Sevilla, een vooraanstaande club hier in Spanje. Die baan heeft hij opgegeven om directeur opleidingen bij Barcelona te worden. Hij heeft inmiddels verschillende aanbiedingen gehad om bij topclubs te gaan trainen, maar hij heeft alles afgewezen.' Ook bij Barcelona voerde Van Gaal zijn visie door dat opleiden het begin van alles is. Bij Barcelona B, het tweede elftal, wordt daarom met zeer jonge spelers gespeeld en niet met aankopen die nooit het eerste elftal zullen halen. Het tweede, dat vorig seizoen promoveerde naar de Segunda Division, heeft het zwaar. Het elftal, dat gecoacht wordt door Jose Maria Gonsalovo en Ronald Koeman, staat daar in de onderste regionen. Voor Koeman was dit geen verrassing. 'We wilden verder met jongens van achttien, negentien jaar. Dat is moeilijk, want over het algemeen zijn het fysiek gezien allemaal kleine mannetjes. Ik moet mezelf weieens afremmen om niet te veel van mijn spelers te eisen. Haruna Babangida, het broertje van, is pas zestien jaar. Daar moet je wel voorzichtig mee zijn, maar Babangida heeft heel veel kwaliteiten, dus die probeer je eruit te halen. Bovendien eis ik veel omdat ik mezelf goed ken. Toen ik 18 jaar was had ik ook weieens een stok nodig die achter me aan zat om juist het maximale eruit te halen. Dit is de fase die uitmaakt of zo'n jongen het wel of niet haalt. Dan kan hij zelf weieens denken of zeggen nu even rustigaan, maar later is hij alleen maar blij als je hem iedere dag achter z'n reet aan gezeten hebt.' Koemans streven met het B-elftal is nu om in het belang van de opleiding niet te degraderen. 'Dit is een goede leerschool voor die spelers. Anders komen ze een klasse lager. Als Ajax Al met 12-0 wint dan leren ze daar niets van. Als dit soort jongens een klasse lager met twee vingers in de neus met 6-0 winnen dan missen ze te veel om het laatste stapje te maken naar het eerste elftal.' THWKAAL Held Koeman is verweven met de club. Hij kan nergens ongemerkt komen. Koeman is en blijft een held. Zijn verwoestende schot in er geen tricot met zijn naam meer te verkrijgen. Kluivert, die zichtbaar is opgebloeid na zijn persoonlijke problemen en na zijn slechte tijd in Italië bij Milan, kwam speciaal voor Van Gaal naar Spanje. Hij zegt niet zonder hem te kunnen. Van Gaal ziet hij een beetje als een tweede vader. De pas 22-jarige Kluivert heeft zich zorgen gemaakt toen de positie van Van Gaal aan een zijden draadje hing. Van Gaal haalde hem op zijn zeventiende naar het eerste van Ajax en heeft hem altijd alle vertrouwen gegeven. Bovendien steunde Van Gaal zijn pupil ten tijde van zijn persoonlijke probelemen. 'Ik denk dat je als speler heel veel vertrouwen van een trainer nodig hebt en Van Gaal is ook in je geïnteresseerd als mens. Hij wil weten hoe je bent. Dat geeft een goed gevoel. Hier heb ik redelijk veel contact met hem. Privé wat minder. Ik heb mijn eigen dingen. Maar hier bij de club spreek ik hem wel veel. Ik moet er niet aan denken dat hij ontslagen wordt. Je moet er altijd rekening mee houden dat het nog kan gebeuren, maar op dit moment hoeven we daar gelukkig niet aan te denken, want het gaat weer goed. Als hij ooit wel ontslagen wordt, zal er

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 169