Koning Kloeiber KATERN Spanje is het land van tradities, geloof en bijgeloof. Ook het Spaanse voetbal is daarvan doortrokken. Op de trappen op de weg naar het veld in Camp Nou bevindt zich een kapel. Spelers die willen kunnen er voor de wedstrijd naar binnen om te knielen, anderen lopen erlangs en slaan een kruisje. Op de avond van oud en nieuw eten de Spanjaarden twaalf druiven. Tegelijk met de slagen van de klok moet een druif in de mond gestopt worden. Dat brengt geluk. De kranten beginnen het nieuwe jaar met foto's van Ruud Hesp en Patrick Kluivert die meedoen aan dit in Nederland onbekende ritueel. Dezelfde twee doen samen met teamgenoot Sergi mee aan de Parade van Driekoningen, eveneens een in Nederland onbekend fenomeen. Kluivert heeft dan ook geen idee wat die avond van hem verwacht wordt. 'Het is een feestdag hier in Barcelona. Ik weet bij god niet wat ik moet doen. Een beetje zwaaien en gek doen met Hesp misschien. We zien het wel,' zegt hij voorafgaand aan het feest. Louis van Gaal is doordrongen van het feit dat Driekoningen in Spanje groots gevierd wordt. Terwijl de selectie om zes uur moet trainen, geeft hij het drietal dat meedoet aan de tocht vrijaf. 'Ik heb toestemming gegeven omdat in Spanje deze dag is wat Sinterklaas is in Nederland. En met Sinterklaas gaf ik in Nederland mijn spelers ook vrij. Het is een vorm van aanpassing aan de cultuur. Ik kan verklaren waarom ik dat doe, al doe ik het wel met pijn en moeite.' Op de avond voor Driekoningen, dat gevierd wordt met een pakjesochtend, komen de koningen aan. In Barcelona kwamen ze dit jaar per boot. Langs de route, die door de hele stad loopt, staan tussen de honderdvijftig- en tweehonderdduizend mensen, voornamelijk kinderen, maar ook oude mannen en de jongens van Boixos Nois. Zij wachten op de enorme praalwagen van FC Barcelona, die dit jaar in het teken staat van het honderdjarig bestaan van de club. Op de kar bevinden zich de drie helden, die traditiegetrouw zuurtjes naar het publiek gooien. Het publiek raakt in vervoering zodra het de praalwagen van Bar^a ziet naderen. De mensen gillen naar de spelers en kruipen over de grond om een door Hesp, Sergi of Kloeiber gegooid snoepje te bemachtigen. In totaal belandt zevenduizend kilo snoep op straat. Kluivert geniet zichtbaar van de tocht. Vol overgave probeert hij elk kind, elke fan en iedere oudere bijna persoonlijk een hand zuurtjes toe te gooien. Rondom het stadion is het bijna niet merkbaar dat er zoveel Nederlanders bij Barcelona rondlopen. Zodra er een niet- Nederlander in de buurt is wordt geen Nederlands gesproken. Ook stafvergaderingen met soms vier Nederlanders en maar een Spanjaard gaan in het Spaans. Alles wordt in het werk gesteld om niemand buiten te sluiten. Van Gaal spreekt zelfs Spaans tegen Bogarde, hoewel hij nog niet alles kan verstaan. De verdediger miste door de zware blessure die hij opliep bij het Nederlands elftal het eerste deel van het seizoen en kwam bovendien vorig seizoen een half jaar later. voor nog eens twee jaar. De storm dreef over en inmiddels is duidelijk dat Van Gaal niet minder stevig in het zadel zit dan voorheen. Dat was vooral een opluchting voor Patrick Kluivert. Zijn ster rijst snel in Barcelona. Binnen twee maanden waren er net zoveel shirts van hem over de toonbank gegaan als van Ronaldo en was Hij is een van de weinigen. Cocu, Zenden, Hesp en Reiziger spreken Spaans en Kluivert kan zich er in redden. Frank en Ronald de Boer zullen zich als de meeste Nederlanders wel snel aanpassen en binnenkort ook in het Spaans kunnen communiceren. Kluivert Toen de resultaten dit seizoen achterbleven bij de verwachtingen en de witte zakdoekjes getrokken werden, werd druk gespeculeerd over een voortijdig vertrek van Louis van Gaal, die in Barcelona een driejarig contract heeft met twee opties AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999 167

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 167