VlAZAVl KATERN SANTJAUMÉ spelers. Bij de eerste oefening die ik deed bij een training zei ik in het Spaans dat de spelers een vraag moesten stellen aan de bal in plaats van dat zij moesten vragen om de bal. Ik werd onmiddellijk verbeterd. Dat zijn grappige fouten, maar daar leer je van.' 'Ik spreek Spaans zonder fouten,' zegt Louis van Gaal. 'Maar mijn woordenschat is niet groot. Ook het gebruik van de tijden bij de werkwoorden is niet geweldig. Daar draai ik omheen. Eigenlijk zou ik meer moeten leren en studeren, maar daar heb ik geen tijd voor. In ieder geval kunnen ze me verstaan en ik kan hen verstaan. Taal is dus geen probleem.' Een meevaller voor Van Gaal. Hij had juist verwacht dat dat het heetste hangijzer zou worden in zijn eerste jaar. Communicatie staat als vanouds hoog in het vaandel bij Van Gaal. 'In moeilijke tijden is het moeilijker om je in het Spaans uit te drukken. Dan moet je naar woorden zoeken om het moreel op te vijzelen, om psychologisch bepaalde wegen in te slaan. In de periode dat achtereen verloren werd, was het moeilijk om de juiste toon aan te slaan. Het is belangrijk om een bepaalde manier te vinden om spelers over een dieptepunt heen te halen, om ze te raken en om ze weer schwung te geven. In het Nederlands is het voor mij gemakkelijker om de juiste snaar te raken.' Spanje woont is hij slechts twee maal teruggeweest naar Nederland. Hij heeft totaal geen behoefte meer aan de 'Hollandse gezelligheid'. Met kerst ging hij skiën in Andorra, dat op twee uur rijden van de Catalaanse hoofdstad ligt. Als hij in Barcelona komt geniet hij vooral van het werk van Gaudi, van de huizen die de architect heeft gebouwd en natuurlijk de Sagrada Familia, de kathedraal die nooit voltooid is. Vaak rijdt zijn vrouw vanuit Sitges mee naar de stad om te winkelen in een van de vele winkelstraten die Barcelona rijk is. Na de training zoekt Van der Lem zijn vrouw weer op om zich gewapend met een Nederlandse krant te laven aan overheerlijke tapas en natuurlijk een sigaar. 'We hebben een goed leven hier. Natuurlijk zijn er altijd dingen die je mist. Bij ons is het gezin een maand na onze komst naar Spanje een beetje uit elkaar gevallen. Mijn oudste dochter Fanny kon niet aarden en wilde terug naar Nederland. Ik vond dat ze het een kans moest geven, maar mijn argumenten vonden geen gehoor. Bovendien was ze toen al achttien en moest zij haar eigen beslissingen kunnen nemen. Toen kwam de breuk. Dat was dubbel moeilijk, omdat we alle energie nodig hadden om een plek te vinden hier. Nu ben ik en zijn ook mijn vrouw en jongste dochter gewend en heeft iedereen het naar zijn zin. Mijn oudste dochter komt een paar keer per jaar op bezoek.' Naast de aanpassing aan het Zuid- Europese leven moest ook Spaans geleerd worden. Alvorens de drie trainers naar Barcelona vertrokken volgden zij een spoedcursus Spaans in Hoofddorp. Drie dagen lang werden Van Gaal, Hoek en Van der Lem bestookt met werkwoordsvormen, vervoegingen en verbuigingen. 'Ik had het na twee dagen al gezien,' zegt Van der Lem. 'Ik sliep niet meer. Ik zag alle vervoegingen en uitspraakregels voor mijn ogen dansen en lag alleen nog maar wakker. De derde dag was te veel voor mij. Gelukkig werd ik toen ik hier kwam, geholpen door de AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 166