KATERN Ik wordt altijd met veel respect benaderd. Ook bijvoorbeeld bij het vragen om een handtekening. Het gaat niet zoals in Nederland, waar een papiertje onder je neus gedrukt wordt. Hier vraagt men netjes of ze mogen storen. Als ik in een restaurant zit, word ik nooit echt belaagd.' Uit eten of naar een theatershow gaan is iets wat Van Gaal af en toe doet. Verder komt hij weinig in de stad. 'Op de Ramblas lopen kan niet. Dan word ik aan alle kanten benaderd. Ik ben een paar keer op de Ramblas geweest, dus dan heb ik het gezien. Bij mij gaat het om de communicatie. Als de communicatie wordt verhinderd doordat men altijd een handtekening wil hebben of op de foto wil, dan valt er niet te communiceren. Op straat lopen is leuk als je mensen kan bekijken. Maar er valt voor mij weinig te kijken, zij kijken allemaal naar mij.' Amsterdam missen doet Van Gaal niet. Amsterdam vindt hij een geweldige stad, maar nu heeft hij Barcelona in zijn hart gesloten. Wel mist hij zijn kinderen, de sfeer met kerstmis en oud en nieuw. Om een beetje Nederlandse nostaligie naast de Spaanse keuken terug te halen nam hij oliebollen mee toen hij rond kerst in Amsterdam was doelpunten gemaakt werden via de vleugels. Alle zeven! En het hadden er nog meer kunnen zijn. Het ene was nog mooier dan de andere, het was ongelofelijk. Daarmee laten we zien dat het kan.' Van Gaal vindt niet dat nu in Nederland gedacht moet worden dat hij alleen maar onder vuur ligt. Hij heeft naar eigen zeggen ook veel aanhangers. 'Als ik in de stad kom, krijg ik ook vreselijk veel support. Velen moedigen me aan en roepen animo (kop op) en prensa muy mal (de pers is slecht). Dat heb ik ook, hoor.' De jongens van Boixos Nois, de fanatiekste supporters van de club, zijn trouwe aanhangers van Van Gaal. De coach heeft in de media een paar keer gezegd dat dat de echte supporters zijn. Sindsdien kon hij helemaal niet meer stuk bij Boixos Nois. 'Hier telt alleen het moment. In de slechte tijden schreeuwden ze wel en zwaaiden ze met witte zakdoekjes, maar verder gebeurde er niets. In de wedstrijd tegen Alavés was het publiek helemaal niet vijandig ten opzichte van mij of van Nunez. Ik heb zelfs nog een spandoek voor mij gezien. Als het verkeerd was gegaan, waren ze minder aardig geweest, maar dat is ook logisch. Dat zijn de emoties. Daar kan ik mee leven.' Amper een winter Van Gaal is zeer enthousiast over het land waar hij terechtgekomen is. Het leven bevalt hem uitstekend. Net als zijn collega's Van der Lem en Hoek woont hij in de badplaats Sitges op ongeveer een half uur rijden van Barcelona. De Amsterdammer houdt van water. In Amsterdam heeft hij een huis aan het IJ en in Noordwijk een appartement aan zee. Over het klimaat verbaast Van Gaal zich nog bijna dagelijks. 'Het is echt ongelofelijk. Ik wist wel dat het warmer was dan in Nederland maar niet dat we amper een winter kennen en dat de zon altijd schijnt, want die schijnt gewoon altijd. Soms een uur maar vaak de hele dag, ook als het winter is. Dat wist ik ook niet toen ik tekende. Bovendien zijn de mensen in Catalonië erg aardig en goed opgevoed. Skiën in Andorra Net als Van Gaal is ook assistent-trainer Gerard van der Lem lyrisch over Barcelona. In de anderhalf jaar dat hij in 165

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 165