KATERN trainer momenteel ook in de weg te liggen. Na alle weken van stress over de slechte resultaten die de ploeg boekte in de competitie, lijkt de rust weergekeerd. Barcelona verloor vier keer op rij en werd bovendien uitgeschakeld in de strijd om de Champions League. De pers uitte felle kritiek, het publiek morde, eiste het vertrek van Van Gaal en zwaaide vol overgave met witte zakdoekjes, in Spanje de manier om onvrede te laten blijken. Vlak voor de kerstdagen kwam de ommekeer en verdwenen de witte zakdoekjes een voor een in de achterzak van de socios en werden de kelen schorgeschreeuwd door clubliederen en niet door scheldkannonades aan het adres van Van Gaal en de zijnen. Hun Bar$a won weer eens en de crisis leek bezworen. Zeker na de 7-1 overwinning op Alavés, geboekt op de eerste speeldag van het jubileumjaar 1999, kon de ploeg niet meer stuk. Barcelona speelde voor Ajax-fans herkenbaar voetbal. Veel vleugelspel en het ene doelpunt nog mooier dan het andere. Van Gaal krijgt een dag later in de kranten weer veel krediet voor zijn manier van spelen. 'Als je wint heb je vrienden' zongen Henny Vrienten en Herman Brood ooit. Onvoorwaardelijke steun Van Gaal heeft iedere week overleg met Nunez, de machtigste man bij Barcelona. Nunez steunt de coach van de trots van Catalonië door dik en dun. En dat is voor Van Gaal van essentieel belang bij zijn werk. 'In al die jaren dat ik werk als trainer, bij Ajax en nu bij Barcelona heeft het mij nog nooit ontbroken aan de steun van mensen die je werkelijk kunnen beoordelen,'zegt hij. 'Bij Ajax waren dat Arie van Os en André Kraan en de spelersgroep en hier zijn dat de president en de spelersgroep en natuurlijk je naaste collega's. Er wordt hier nogal geschermd met het feit dat de socios je baas zijn. Ze zijn dat uiteindelijk wel, maar dan moeten er wel eerst verkiezingen uitgeschreven worden. Mijn werkelijke baas is het bestuur van Barcelona en dan met name de president. Ik heb het gevoel dat ik de onvoorwaardelijke steun heb.' Bij zijn aantreden voorspelde Van Gaal veel moeilijkheden voor de club omdat er ingrijpende veranderingen op stapel stonden, zowel in de organisatie als binnen de selectie. Het bestuur wilde dat Barcelona met attractief voetbal resultaten zou behalen. Daarvoor werd Van Gaal gehaald. Ook in Spanje werd hij alom geroemd als de man achter de grote successen van Ajax. Het gonste al sinds januari 1997 van de geruchten dat Van Gaal naar Spanje zou komen en al die tijd stonden de kranten bol van de lovende verhalen over de Ajax-coach. Bij zijn presentatie op 27 juli 1997 was Camp Nou AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999 161

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 161