absoluut niet. Dat kan ook niet. Je kunt niet verwachten dat een zo divers samengestelde selectie alleen maar homogeen zal functioneren. Althans, buiten het veld niet. Binnen het veld wel. En daarom is het ook op z'n minst overdreven te stellen dat de mindere prestaties daardoor zouden komen, of dat de trainer die homogeniteit niet voldoende heeft verzorgd. Natuurlijk kan men de groep verwijten maken. We hebben zeker fouten gemaakt, maar niet die fouten. In dat oordeel was de groep in ieder geval wel behoorlijk homogeen. En daarmee moet het over zijn.' Onaangenaam gezelschap Ook dit seizoen heeft Van der Sar onmogelijke reddingen verricht. Vaak was hij de eenoog in het land der blinden. Als niemand een bal raakte, keepte hij nog in zijn vertrouwde stijl en met het gebruikelijke rendement. Maar de frequentie waarmee vijandelijke spitsen ongehinderd door verdedigers op hem af konden stiefelen, was ook Van der Sar te machtig en in de algehele malaise ging zelfs de onverschrokken keeper soms de fout in. Van der Sar: 'Vorig jaar heb ik meerdere wedstrijden voor de ploeg kunnen winnen. Dit jaar nog niet. Het is niet dat ik slecht speel, maar de vorm van vorig jaar heb ik nog niet te pakken. Het zal een combinatie van factoren zijn. Het team draait niet en daardoor word je als keeper ook beïnvloed. En na een WK schijnt het volgens de theorieën ook moeilijk voetballen te zijn. In het begin dacht ik dat het onzin was, maar achteraf denk ik toch wel dat je er iets van merkt. Ik ga er maar van uit dat ik even een stapje terug heb gedaan om er daarna weer twee vooruit te kunnen maken. Laten we hopen dat dat het tweede deel van het seizoen al begint. Al was het alleen al voor mijn vrouw. Als ik win, ben ik best te harden thuis. Maar op het moment dat ik punten verspeel tegen voorheen kansloze ploegen, neem ik het wel mee naar huis. Dan kan je nog zo je best doen om werk en privé gescheiden te houden, maar als het slecht gaat lukt dat niet. Dan ben ik zondagavond geen prettig gezelschap. Ik wil dan alleen maar eten, een beetje televisie kijken en verder niets. Ik zit dan in het verwerkingsproces. Meer prijzen dan pleinen Het eerste halve seizoen was zo beroerd dat er eigenlijk een zelfhulpgroep zou moeten worden opgericht voor teleurgestelde Ajacieden. Thema's als Je beseft niet ten volle hoe bijzonder het is dat je al die prijzen wint. Het was bijna sleur' 'Hoe verder na verlies?' zouden daarin collectief behandeld kunnen worden. Van der Sar vertelt meewarig dat mensen die het kunnen weten hem meermalen hebben voorgehouden dat je van zo'n periode alleen maar sterker wordt. Verliezen geeft kracht, zoiets. Als die theorie ook maar een zweem van validiteit zou bezitten, is Ajax inmiddels onverslaanbaar. Van der Sar: 'En als je het dan afzet tegen de jaren hiervoor. Toen was het altijd prijs. Lachen, gieren, brullen. Maar het was zo gewoon. Als je prijzen wint, kampioen wordt en zo, denk je: doe nou maar rustig aan, want er komt een volgend seizoen aan. Maar je beseft niet dat je er eigenlijk veel meer van moet genieten. Je weet niet wat het volgende jaar brengt. Dit jaar denk je echt soms: we zijn slecht en wat moeten de supporters wel niet denken. Maar dan zeggen de mensen die je tegenkomt: "Kom op, volgend jaar gewoon weer." Daar sta ik nog steeds wel eens van te kijken. Ik kan het niet accepteren dat het dit seizoen niet om Ajax draait. Alle ogen stonden altijd onze kant op. Aan de andere kant is het ook normaal dat er een keer een einde komt aan het succes. Maar dat is een kunstmatig besef. Ik ben geen keeper van Ajax geworden om ballen uit het doel te halen. Ik heb absoluut te weinig genoten van alle prijzen. Daar had ik misschien meer mijn best voor moeten doen. Toen gingen we steeds maar weer een podium op, op het Museumplein, het Leidseplein. We wonnen meer dan Amsterdam pleinen heeft. En elke keer maar weer We are the champions zingen. Daar kreeg ik eerlijk gezegd soms zelfs een beetje genoeg van. Schandalig eigenlijk, maar je beseft gewoon niet ten volle hoe bijzonder het is dat je al die prijzen wint. Het was bijna een sleur. Nu denk ik weieens dat het best wel raar is dat ik de wereldbeker nooit in handen heb AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 15