neus op de feiten wordt gedrukt. En dat er op een aantal spelers iets meer druk wordt gelegd. Op alle spelers, bedoel ik.' In de afscheidsrede van Morten Olsen stelde hij dat het werken hem eigenlijk onmogelijk was gemaakt doordat Frank en Ronald de Boer niet weg mochten. Hij voerde dat aan als voornaamste oorzaak van het tegenvallende seizoen. Van der Sar: 'De kwestie De Boer kan een grote oorzaak zijn geweest. Het is de duidelijkst aantoonbare reden. Maar of het de enige is... Zoiets was nog nooit gebeurd. Ze gingen naar de rechter om hun contract te laten ontbinden. En Barcelona stelde zich ook duidelijk op. Kom maar naar Barcelona, jullie gaan hier zo veel verdienen. En dan lopen ze later toch weer in een Ajax-shirt. Ze dachten dat ze weg konden komen, maar dat is niet gelukt. Ik begreep Frank en Ronald, maar ik begreep Ajax ook. Ik wist niet hoe het af ging lopen. PSV koos voor een andere koers. Ajax zei: we hebben geld genoeg en we willen die twee houden. Aan de ene kant had ik wel gedacht dat ze zouden vertrekken, maar aan de andere kant hoopte ik dat ze zouden blijven. Dat was heel dubbel. Maar of het dé oorzaak is geweest voor de mindere prestaties... Het is een heel gemakkelijke reden, dat zeker. Het ligt heel erg voor de hand. Het zijn natuurlijk nog steeds heel goede voetballers. Hoewel ik ook wel zie dat ze in het eerste deel van het seizoen niet zo heel erg goed hebben gevoetbald. En dat zal ook best met die situatie te maken hebben gehad. Zij waren er in hun hoofd al klaar mee. Ze hadden al afscheid genomen. En dan toch weer voor Ajax moeten spelen is toch moeilijk gebleken. Hoezeer ze ook hadden besloten de knop om te zetten en met volle inzet zouden proberen het beste ervan te maken. In hun hoofd hebben ze het natuurlijk nooit helemaal kunnen uitschakelen. Het is misschien net dat onbewuste dat die fractie verschil maakt.' Groepjes Waar Morten Olsen vooral de zaak-De Boer aanwees als oorzaak van de tegenvallende prestaties, noemde het bestuur bij monde van Michael van Praag ook de groepjesvorming die binnen de selectie ontstaan zou zijn, als een van Olsens struikelblokken. Van der Sar: 'Natuurlijk heb je altijd collega's waar je beter mee optrekt dan met anderen. Sommigen worden je vrienden omdat je er al heel lang mee speelt. In een selectie van vijfentwintig man kan je nou eenmaal niet met iedereen op dezelfde manier omgaan. Dat is in geen enkel bedrijf zo, en ook bij Ajax niet. Je hebt allemaal je eigen mensen die je opzoekt. Je kan toch niet verwachten dat Baba en Sunday eenzelfde contact hebben met elkaar als Baba en Tom Sier. En Kinkladze zal Arveladze opzoeken. Eerder dan Wamberto. En ik heb ook mijn eigen kaartgroepje. Er zit niets achter dat Benni niet meedoet met klaverjassen. Althans, zo heb ik het nooit bekeken. En Benni waarschijnlijk ook niet. Strikt genomen kan ik niet ontkennen dat er groepjes zijn. Maar daarmee is niet gezegd dat de een de bal niet aan de ander geeft. Zo werkt het AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 13