Edwin van der Sar schreeuwde en foeterde. AAaar het mocht niet baten. Alle fabuleuze reddingen ten spijt kon zelfs Ajax' keeper het tij niet keren. Als je al medelijden met spelers had, dan was het wel met hem. Een bal uit het doel halen is hem van nature onwaardig. Jammer genoeg is er bij die handeling inmiddels enige routine ingeslopen. 'Het zijn de spelers die de fouten maken, maar de trainer is de hoofdverantwoordelijke en dus wordt hij erop afgerekend' door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst Het gezicht is nog altijd droef na ieder tegendoelpunt. Maar het lijkt van de büitenkant toch! of de ontembare woede van weleer zich in lichte mate heeft laten verdringen dé®r de gelatenheid van de jfonmacht. Tegendoelpunten; niemand had f verwacht datfr zoveel van zouden komen in dit seizoen, waarin het succes van vorig jaar zou worden uitgebouwd. Van der SaitToen de kwestie met Frank en Ronald güg spelen, wisten we eigenlijk al dat het moeilijk zou worden. Er werd in de groep natuurlijk over gesproken. Je bent ermee bezig. Het was voor niemand goed. En toen gingen we inderdaad punten verliezen tegen ploegen waar dat normaal gesproken niet mag gebeuren en ook niet gebeurt. De Graafschap, MW, AZ, noem maar op. We raakten punten kwijt zonder goede reden. Kijk, dat je tegen PSV gelijkspeelt en tegen Feyenoord, dat kan. Maar uit van Sparta verliezen,of zoals tegen Fortuna, dat wij heel slecht speelden en zij heel goed, dat kan niet als je Ajax bent. De oorzaken zijn moeilijk aan te geven. In het begin denk je dat het een incidentele misstap is. Later blijkt dat er structureel iets misgaat. Als speler weet je of er toekomst in een team zit of niet. Dat voel je al snel. In de eerste helft van het seizoen bleek niet dat wij toekomst hadden, terwijl er met Michael Laudrup toch maar één speler was die was weggevallen uit de selectie van vorig jaar. En die selectie werd moeiteloos kampioen en won de beker met gemak. Er JIHW waren veel verschuivingen in het team. We hebben veel te weinig in dezelfde samenstelling kunnen spelen. Dat kwam door blessures, maar ook doordat de trainer keuzes maakte.' Morten Olsen Het doek viel voor Morten Olsen. Dat hij op non-actief gesteld werd kwam niet als een donderslag bij heldere hemel. De donkere wolken waren steeds gemakkelijker te zien geweest, zelfs door het dichte dak heen. De ongeschreven wetten in het voetbal zijn bij alle betrokkenen bekend. Van der Sar: 'Op het moment dat je te veel punten verliest, en als je thuis verliest van Croatia Zagreb en uit van Porto, dan weet je dat de kans dat de trainer blijft kleiner is dan dat hij weg moet. Je voelt dat wel aankomen. Het is logisch dat het zo gaat. Hoewel het natuurlijk de spelers zijn die de fouten maken. Maar de trainer is de hoofdverantwoordelijke en dus wordt hij erop afgerekend. De verantwoordelijkheid ligt in feite bij de spelersgroep. Die moet uitvoeren wat de trainer voor ogen heeft.' Gebeurde dat niet, of klopte wat hij voor ogen had niet? Van der Sar: 'Het gebeurde te weinig. Maar de trainer zal ook zeker fouten hebben gemaakt. Soms botste het tussen wat de trainer wilde en wat de groep I wilde. Het is te hopen dat we er wat mee opschieten dat we nu een nieuwe trainer hebben. Ik denk ook wel dat iedereen nu wel met zijn AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999 11

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 11