Ronald de Boer scoorde tegen Ajax Cape Town zijn laatste goal voor Ajax. Foto: Touchline zijn daar te bewonderen en het mag als uiterst eervol worden ervaren dat onze club zich daarbij mag scharen. Ajax Cape Town Op 10 januari vertrok de Ajax-selectie naar Kaapstad voor een trainingskamp van ongeveer tien dagen en het spelen van een tweetal wedstrijden. Nog even leek het erop dat Frank en Ronald de Boer nog net voor het vertrek het groene licht zouden krijgen om richting Barcelona te vertrekken doch het liep in eerste instantie allemaal op niets uit. En dus vertrok Ajax met de De Boertjes naar het verre Zuid- Afrika. Waarom Barcelona plotseling alles afkapte was niet helemaal duidelijk maar penningmeester Van Os had er wel zo z'n gedachten over. 'We zijn gewoon in de maling genomen en uiteindelijk zijn Ronald en Frank de Boer en Ajax de grote verliezers,' was zijn commentaar. Verrassend waren vervolgens de berichten dat Ajax inmiddels had gerealiseerd wat men al lang van plan was: de jeugopleiding om zich te vervoegen bij de nationale teams van Nigeria en Zuid-Afrika. Johan Cruijff uit in zijn wekelijkse column in de Spaanse krant Marca kritiek op het aankoopbeleid van Barcelona. 'De kleedkamer van Barga vullen met acht Hollanders staat gelijk aan het plaatsen van een tijdbom,' schrijft de oud-speler en -trainer van de Catalaanse club. Dinsdag 19 januari Na een rumoerige ledenvergadering stapt het dagelijks in de Ajax-stijl gaan ontwikkelen in het buitenland. In een eerder stadium waren er al contacten gelegd in België en Ghana maar het meest concrete kwam tot stand in Kaapstad waar onze club een meerderheid nam in de uit een fusie tussen Cape Town Spurs en Seven Stars (de voormalige club van Benni) ontstane club Ajax Cape Town. Als vanzelfsprekend voorproefje werd een wedstrijd gespeeld tussen Ajax Amsterdam en Ajax Cape Town. Amsterdam won met 5-0, onder meer door een prachtige goal van Ronald de Boer. Z'n laatste voor Ajax, zoals later zou blijken. Ajax Cape Town gaat deelnemen aan de Zuid-Afrikaanse competitie, maar het belangrijkste is de opleiding van talenten in Zuid-Afrika. De verwachting is dat er meer 'Benni's' rondlopen. Die kunnen bij Ajax Cape Town, in hun eigen omgeving, de Ajax-opleiding volgen en hopelijk lopen er spelers rond die zo goed blijken te zijn dat zij naar Amsterdam gehaald kunnen worden. 'En zij die achterblijven zullen door de opleiding van Ajax betere bestuur van de Supportersvereniging Ajax noodgewongen op vanwege een tekort op de begroting. Morten Olsen legt een aanbieding van Anderlecht naast zich neer. Woensdag 20 januari Ajax sluit het trainingskamp in Zuid-Afrika af met een 3-2 overwinning op een Kaapse selectie, bestaande uit spelers van de vier profclubs die de streek kent. Voor Ajax scoren Jesper Gronkjaer (2x) en Dean Gorré. Donderdag voetballers zijn en het algemene niveau opkrikken,' aldus Benni. Gemengde gevoelens Er stond nog een tweede wedstrijd op het programma tegen een selectie uit Kaapstad (3-2 voor Ajax door doelpunten van Gronkjaer 2x en Gorré) maar toen waren Ronald en Frank de Boer reeds vertrokken naar Barcelona. Het was nog net geen 15 januari, dus het kon nog. Terwijl de hele transfer van de baan leek te zijn vanwege onverwachte wendingen in de gesprekken met Barcelona, dat vooralsnog alleen maar oog had voor Frank, liet de club van Louis van Gaal op het nippertje weten toch de beide De Boertjes te willen hebben met als resultaat dat Frank en Ronald nog net voor het verstrijken van de Spaanse tranferperiode hun ultieme wens vervuld zagen worden. Met gemengde gevoelens zagen Bobby Haarms en Jan Wouters hun talenten vertrekken. 'Ik spring niet op om te juichen, want Frank en Ronald zijn erg goede voetballers,' zei de nieuwe hoofdtrainer. 'Ik ben alleen blij dat er een einde gekomen is aan deze situatie.' En Bobby: 'Ik heb die jongens veertien jaar geleden zien komen. Dan slik je wel even als je ze zo ziet weggaan. Frank en Ronald hebben met Ajax titels gewonnen, nationale bekers, Europa Cups. We hebben samen in Tokio gestaan, met de wereldbeker. Die momenten blijven me altijd bij. Het waren toch bijzondere jongens.' Jan Wouters: 'Ik hoop niet dat nu een verkeerd beeld blijft hangen en dat de waarde die ze voor Ajax hebben gehad, ondersneeuwt. Dat hebben ze zeker niet verdiend.' En zo kon iedereen zich gaan richten op de tweede helft van het seizoen waar voor Ajax nog voldoende succes te behalen is. Het zijn nieuwe tijden, met nieuwe kansen. 21 januar Bij de presentatie van de nieuwe Belgische fusieclub Germinal Beerschot Antwerpen kondigt Ajax-penningmeester Arie van Os aan dat Ajax met een belang van 45 tot 55 procent zal gaan deelnemen in de club. Vrijdag 22 januari Ajax keert terug uit Zuid-Afrika. 118 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 118