Werken aan de wederopstanding Op trainingskamp gaan in Zuid-Afrika en twee spelers armer en een club rijker terugkomen, dat overkwam Ajax tijdens de winterstop. De club heeft er familie bij, in Kaapstad en inmiddels ook in Antwerpen. De een slaakte een zucht van verlichting, de ander pinkte een traantje weg bij het vertrek van de De Boertjes naar Barcelona. In ieder geval was de lucht geklaard en kon Jan Wouters echt aan de slag. Intussen werden er in de club nieuwe mensen aangesteld en is Ajax als tweede club in de wereld toegetreden tot de Hall of Champions van de FIFA. De gebeurtenissen voqr d| winterstop waren niet van dien aard dat men er vrolijk op terugkijkt. De uitschakeling in het Epropese voetbal kwam hard aan. En helemaal de manier waarop. FC Porto wees Ajax met de ueus ojFae feiten. Vervolgens beleefden we op zaterdag 12 december een zeer donkere dag in de Ajax-historie. Om een zier vriendelijk en aimabel mens als Morten Olsen te moeten ontheffen uit zijn functie als trainer/coach van het eerste elftal is dramatisch en misschien ook wel een beetje Ajax onwaardig. De club is het nauwelijks gewend op deze wijze afscheid van iemand te moeten nemen. Maar het was onvermijdelijk. Het belang van de club is boven trainer en spelers verheven. Het waren vaak de woorden van Olsen zelf: 'Het gaat niet om mij, het gaat altijd om de KRONIEK door Tijn Middendorp club.' Michael van Praag noemde het de zwartste dag in zijn loopbaan als voorzitter van Ajax. Dat Ajax thans even in de wachtkamer van het Europese voetbal zit is geen schande want geen club ter wereld kan altijd ver komen in een Europees toernooi. Alle topclubs in Europa kennen hun terugval. Ajax ook, maar deze is lang niet zo dramatisch als sommige andere grote clubs in Europa in de loop der jaren hebben moeten ondergaan. Op het Europese toneel speelt Ajax al sedert mensenheugenis een rol van betekenis. Vaker dan enige andere topclub bereikte Ajax de kwartfinales. Maar zelfs voor Ajax houdt het soms even op. De manier waarop Ajax werd uitgeschakeld was echter niet goed. In Porto was Ajax vooral in de tweede helft onherkenbaar. Niet alleen voor Morten Olsen kwam de klap hard aan, ook zijn opvolger Jan Wouters stond bepaald niet te juichen omtrent de ontstane situatie. 'Er worden hier mensen beschadigd en dat is nooit goed,' was zijn eerste reactie. Hij had liever de zaak aan het einde van het seizoen overgenomen doch zolang wilde het bestuur niet wachten. De naderende winterstop en de bijbehorende voorbereiding op de tweede Donderdag 10 december Een dag na Ajax' uitschakeling in de Champions League bereikt het Ajax-aandeel een dieptepunt van 17,70. Vrijdag 11 december De selectie bezoekt een concert van René Froger in Ahoy' in Rotterdam. De KNVB houdt tegen de wil van de Tweede Kamer en staatssecretaris Vliegenthart van sport vast aan invoering van de persoonsgebonden clubkaart. Zaterdag 12 december Het Ajax-bestuur maakt bekend dat Morten Olsen op non-actief gesteld is. Zijn plaats wordt ingenomen door Jan Wouters, die een contract voor 2,5 jaar tekende. Zondag 13 december Jan Wouters debuteert als hoofdtrainer met een 0-0 gelijkspel tegen Heerenveen. Maandag 14 december Het aandeel Ajax is weer in de gratie en stijgt naar 20,70. De supportersverenigingen van Ajax, Feyenoord, NAC, FC Utrecht en Vitesse richten een nieuwe overkoepelende belangenorganisatie op. De Belangenorganisatie voetbalsupporters (BOVS) vertegenwoordigt circa 120.000 supporters. Dinsdag 15 december Tijdens een persconferentie in de Amsterdam ArenA geeft de op non-actief gestelde Morten Olsen zijn visie op de oorzaken van de slechte resultaten. In het RAI- congrescentrum vindt voor de eerste maal een algemene vergadering van aandeelhouders van 112 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 112