aanval alleen maar zochten via de counter en verder heel veel mensen achter de bal hielden. 'Het leek soms wel handbal,' mopperde Olsen na afloop. Dat maakte het voor Ajax niet eenvoudig kansen te creëren, terwijl een onzekerheid tussen Edwin van de Sar en de defensie de bal toevallig bij een tegenstander deed caramboleren die het speeltuig in het lege doel mikte. En zo kwam de winst terecht bij de partij die er het minste 'recht' op had, maar dat telt niet. De cijfers tellen en die lieten zien dat Ajax zich moest vastklampen aan een minimale strohalm voor een plaats bij de laatste acht clubs in Europa. De zorgen namen uiteraard niet af. Natuurlijk was de lading kritiek en het commentaar na afloop niet mals. En natuurlijk wisten spelers en trainer dat het niet goed was en dat de ploeg te weinig kon brengen om door de Kroatische veste heen te breken. Ronald de Boer: 'We kunnen alleen onszelf verwijten maken. We hadden gewoon de macht niet er doorheen te komen. We hebben verloren van een heel matige ploeg. Het is voor ons over en sluiten. We zijn kwetsbaar als spelers op cruciale posities in het elftal door blessures wegvallen.' Danny Blind zag nog een procentje kans toch verder te komen. Natuurlijk moest er dan flink gewonnen worden tegen FC Porto. Maar dat Ajax in de ogen van sommige 'kenners' plotseling niet meer bij de gezaghebbende clubs in Europa zou horen, vond hij 'belachelijk': 'Tellen wij niet meer mee omdat wij een keer vroegtijdig worden uitgeschakeld? Ajax heeft de afgelopen zeven jaar in diverse Europa-Cuptoernooien telkens de kwartfinales bereikt. Barcelona ligt eruit, Arsenal ligt eruit, AC Milan is momenteel helemaal nergens te bekennen, Real Madrid en Juventus moeten ook nog maar zien dat ze het redden. Zijn dat dan allemaal ook geen topclubs meer? Het is voor geen enkele club meer mogelijk enige jaren achtereen in het Europese voetbal te domineren.' Lamlendigheid 'Voetbal kan verschrikkelijk zijn. Zoiets maak je soms mee,' vond onze trainer daags na de nederlaag tegen Croatia Zagreb. Maar de problemen waren nog lang niet voorbij. Niet alleen was de kans om te overwinteren naar de kwartfinales klein geworden, het vervolg tegen Vitesse in Arnhem werd minstens zo dramatisch. Terwijl iedereen toch wel zo'n beetje had kunnen bedenken wat onze ploeg in het Gelredome te wachten stond: een zeer Scott Booth scoort voor Vitesse, waarmee Edwin van der Sar voor de derde keer in één wedstrijdhelft wordt gepasseerd. strijdlustig Vitesse dat juist tegen Ajax wilde laten zien erbij te horen. In plaats van ook met een dergelijke instelling het veld in te gaan, niet alleen om Vitesse van het lijf te houden maar ook om zich te revancheren voor de nederlaag tegen Croatia Zagreb, stond onze ploeg toe dat de wedstrijd al na tien minuten beslist was. Zo snel keek Ajax al tegen een 2-0 achterstand aan. Vitesse, dat voor het laatst op 27 oktober 1996 (tegen Ajax) had verloren en in het Gelredome voor de competitie nog ongeslagen was, had Ajax in een mum van tijd op te knieën. Michel Kreek verwoordde het na afloop terecht aldus: 'Door een grote lamlendigheid van Ajax konden wij zo snel op voorsprong komen.' 'Zonneschijnvoetballers' noemde Olsen z'n spelers. Zeker in de eerste helft, waarin het zelfs nog 3-0 werd, was die kwalificatie van toepassing. Het moet lang geleden geweest zijn dat Ajax tegen een dergelijke achterstand bij rust heeft: moeten aankijken. Om althans de uitslag een wat draaglijk aanzien te geven zagen Danny Blind en Frank de Boer (uit een strafschop) kans in de tweede helft de stand naar 3-2 te tillen. Op de overwinning van Vitesse viel niets af te dingen en de uitslag had met hetzelfde gemak aanzienlijk hoger kunnen uitvallen want Vitesse liet de mooiste kansen liggen. Natuurlijk, Litmanen, Tobiasen, Oliseh, Arveladze, Sier en deels Babangida (hij speelde alleen in de tweede helft een klein halfuurtje) ontbraken en geen ploeg ter wereld kan zoveel afwezigen helemaal compenseren. Maar dan nog mag Ajax de wedstrijd nooit zo laten verlopen en kan er op z'n minst strijd worden geleverd. Een 3-0 achterstand bij rust is Ajax onwaardig. Inzet tonen kan altijd, om tenminste eervol het veld te kunnen verlaten. november Omdat het veld in Callantsoog vanwege de vorst onbespeelbaar is, traint Ajax op de nieuwe grasmat in de Amsterdam ArenA AFC Ajax NV presenteert de jaarcijfers, waaruit blijkt dat Ajax in het seizoen 1997-1998 een negatief netto resultaat na belastingen boekte van 5,4 miljoen gulden. De Ajax-website scoort een 9- in het klassement 'Site van het Jaar' in het Algemeen Dagblad Woensdag 25 november Ajax verliest in eigen huis het Champions-Leagueduel tegen Croatia Zagreb met 1-0. Brutil Hosé maakt zijn Europese debuut voor Ajax. Richard Witschge loopt tegen een tweede gele kaart op en moet de laatste groepswedstrijd, op 9 december tegen FC Porto, aan zich voorbij laten gaan. Zondag 29 november Ajax verliest in het Gelredome met 3-2 van Vitesse, na in de eerste helft al op een 3-0 achterstand gezet te zijn. Donderdag 3 december Na Ole Tobiasen en Tom Sier wordt ook van Jari Litmanen en Shota Arveladze duidelijk dat zij dit jaar niet meer voor Ajax in actie zullen komen. Zondag 6 december Tijdens Ajax - MVV (1-1) wordt door het publiek in de Amsterdam ArenA met witte zakdoekjes gezwaaid. Maandag AJAX MAGAZINE JANUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 99