Terreiro do Pa^o in het centrum van Lissabon, de stad waar Dani vandaan komt. restaurants. Ik houd van Londen en ook Amsterdam heeft z'n goede kanten, maar toch kom ik nog steeds het liefst in Lissabon. Portugezen gaan over het algemeen vriendelijk met elkaar om en het weer is er bijna altijd goed. Die sfeer vind ik bijzonder aangenaam. In Londen en Amsterdam tref je zo'n sfeer niet.' Vis met slagroom In interviews met Dani is weieens de naam Bacalhau con natas gevallen, een visgerecht dat hij tot zijn favoriete maaltijden rekent. Dani: 'De basis bestaat uit vis met slagroom. Als ik dit aan mensen in Nederland vertel, kijken ze er vaak heel vies bij. Die combinatie komt ze als onmogelijk voor. Maar als diezelfde mensen het geproefd hebben, vinden ze het meestal heerlijk. Het is een bekend Portugees ovengerecht.' Vis is volgens Dani niet bepalend voor het Portugese eten. 'Naast vis is vlees ook heel gewild in Portugal. Eigenlijk is het juist typerend voor het Portugese eten dat een gerecht veel verschillende ingrediënten bevat. Zo Izijn er gerechten met vijf verschillende soorten vlees. Het eten wordt met zorg bereid en daarom maken we er veel tijd voor vrij. Zowel bij de lunch als bij het diner. Na de lunch gaan we altijd even een uurtje rusten. We eten namelijk heel veel. Op feestdagen staat er bij ons thuis voortdurend eten op tafel. Ik mis het eten Iin Portugal heel erg. In Nederland bestaat geen uitgebreide lunch. Hier eet je een paar broodjes en ben je in een kwartiertje klaar. Dat is in Portugal ondenkbaar. Portugezen Foto: Portugese ambassade Foto: Portugese ambassade leggen iedere middag hun werk stil om te eten en te rusten.' Behalve de Bacalhau con natas heeft Dani twee andere favoriete gerechten: Feijoada en Cozido a Portuguesa. Feijoada is een bonengerecht met rijst en saus, waaraan een speciale chorizo wordt toegevoegd. 'Een zware maaltijd,' vindt Dani, wat ook geldt voor de Cozido a Portuguesa. Hier vormen rijst, aardappelen, verschillende vleessoorten, wortels en groenten de basis. De Portugese keuken is er dus één voor fijnproevers. Wat vindt Dani van de Nederlandse keuken? 'Er zijn grote verschillen en ik ben er eigenlijk niet aan gewend geraakt. Ik eet niet veel typisch Nederlands eten, daarvoor heb ik toch te lang in Portugal gewoond. Ik eet hier in Nederland veel Portugees eten en ga regelmatig naar Portugese restaurants. Als ik thuis Portugees kook, zijn het voornamelijk simpele gerechten. Voor de echte gerechten is het toch beter om naar Portugal zelf te gaan.' Fado Er zijn mensen die beweren dat de Portugees doorgaat voor melancholiek, diepzinnig en intellectueel. Bij deze omschrijving past de Fado. Is er wat betreft muziek in Portugal meer dan de Fado alleen? Dani: 'Nee, de Fado is onze muziek. Het kan heel triest klinken, maar de goede Fadozanger vertolkt het zo expressief dat het heel mooi is. Ik merk bij mezelf dat ik de Fado ben gaan missen sinds ik weg ben Veel architectuur in Lissabon herinnert aan de geschiedenis van Portugal, die onlosmakelijk verbonden is met de zeevaart. uit Portugal. Dat is in feite ook de essentie van de Fado, het roept bepaalde gevoelens op. Het is ontroerende muziek, zeker als het goed gezongen wordt. Amalia Rodriguez? Een prachtige stem en een geweldige vrouw.' Over andere kenmerken van Portugal zegt Dani: 'Port is een product waar veel mensen op afkomen. Maar ze komen ook voor de wijn en het mooie weer, terwijl we erom bekend staan dat we heel gastvrij voor toeristen zijn. Zelf ga ik graag naar Portugal omdat ik mijn familie en vrienden mis. Als ik mijn land zou moeten aanprijzen, noem ik het mooie weer, het eten en de wijn. Dat zijn basiselementen en die vind je in Portugal. Een Portugees is in principe niet zo materialistisch ingesteld. We hebben een goede infrastructuur in Portugal, zodat we de toeristen naar behoren kunnen ontvangen. In het noorden van Portugal is een mooi berggebied, terwijl het zuiden veel mooie stranden heeft. Als je van het noorden naar het zuiden reist, kom je veel verschillende landschappen tegen. Wat betreft de mentaliteit zijn er bij ons duidelijke verschillen tussen het noorden en het zuiden. In het noorden zijn de familiebanden meestal hechter en brengen de mensen veel tijd met elkaar door. Ze leven daar veel traditioneler dan bijvoorbeeld in de omgeving van Lissabon. In Lissabon vind je alles, dat zou zelfs in midden-Europa een belangrijke metropool kunnen zijn.' Dani komt regelmatig thuis in Lissabon. Als het maar enigszins mogelijk is, pakt hij het vliegtuig. Zijn 'roots' liggen dan ook in zijn geboorteland, waar hij vast van plan is AJAX MAGAZINE JANUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 69