In de Meer werd hij assistent bij de jonge hoofdcoach Aad de Mos. Het opmerkelijke is dat Spitz Kohn, die rond 1980 aanbiedingen van grote buitenlandse clubs had, bewust koos voor een rol in de schaduw. Een spits gezicht Bij Ajax bleef hij, en zo werd hij langzaam Ajacied. Assistent-coach, interim- hoofdcoach, trainer van jeugdelftallen en zaterdagamateurs en scout. Steeds dacht hij: over drie jaar ga ik weg, maar dat dacht hij vijf keer en zo werden het er vijftien. Kohns uitstekende Nederlands verraadt soms de Duitstalige inslag. Enerzijds gebruikt hij de mooiste Nederlandse zinswendingen, anderzijds zegt hij consequent weil in plaats van 'omdat'. Heeft niemand hem daar ooit op gewezen? Nederlander voelt hij zich wel bepaald. 'Alleen in mijn paspoort ben ik nog Luxemburgs.' Een tijdje weidt hij uit over zijn liefde voor het vak van scout dat hij sinds kort uitoefent voor Udinese. 'Ik ben dan wel vijfenzestig, maar ik heb nog te veel vuur in me, er moet actie zijn. Ik wil niet thuis gaan zitten met de postzegels, snapt u. En ik houd van reizen. Daarom ga ik nu verder voor Udinese, een nieuwe uitdaging. Of ik meer doe dan in hotel en stadion zitten? Nee, eigenlijk niet. Of het moet zijn: met andere scouts praten. Ik heb alles wel gezien, alleen bij uitzondering ga ik iets bekijken.' 'Spitz' wordt vaak tussen aanhalingstekens geschreven, omdat het een bijnaam is. Kohn: 'Ik heet niet zo omdat ik vroeger in de spits stond. Dat zeg ik vaak tegen mensen die erover beginnen, als ik er snel af wil zijn. Dan zeg ik: Spitz...? Heet ik omdat ik vroeger spits was. Nee, de bijnaam komt nog uit mijn jeugd. Ik was als vijftienjarige één meter tachtig lang en héél smal, ook in het gezicht. Ik had een spits gezicht. Heel sjpitz Zijn manier van spreken is langzaam en nadrukkelijk en werkt op de een of ander manier komisch. Het is niet duidelijk of hij dat ook zo bedoelt. 'Spijt heb ik nergens van. Wel zijn er zijn altijd dingen, waarvan je als je achteraf de rekening opmaakt denkt: dat had ik anders moeten doen. Met Twente speelden we halverwege de jaren 59

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 59