nam afscheid, maar het vuur brandt voort Spitz Ko Plotseling nam hij afscheid, onlangs, zonder ruchtbaarheid. Zo is 'Spitz' Kohn. Al vijftien jaar deed hij bij Ajax zijn waardevolle werk op de achtergrond. Als hij weer eens terug is op de Toekomst, begroet iedereen hem met blijdschap en warmte. En hij neemt plaats op de stoel waar hij altijd zat, weer thuis, immers, bij Ajax. Hij vertelt dat hij altijd mensen heeft willen helpen. Dat hij daarom ook wel clown had willen worden; mensen aan het lachen maken is toch ook helpen? Een priemende blik, immer samengetrokken wenkbrauwen en jong van uiterlijk, al is hij nu vijfenzestig jaar geworden. Hij zit op het puntje van zijn stoel. 'Er is weinig aandacht besteed aan mijn afscheid. Dat komt ook omdat iedereen denkt: die is al met pensioen. Verder hebben Ajax en ik bewust media- aandacht vermeden. Als je weggaat, hoeft niemand dat te weten...' Hij bestelt een crèmetje. Dat woord spreekt hij zachtjes, bijna teder uit, twee maal. De barman glimlacht. 'Spitz' is er weer. Als Antoine Kohn werd hij geboren in Esch, de tweede stad van Luxemburg, vlakbij de Franse grens. Ze hadden het niet breed thuis, het was kort na de oorlog; een opleiding zat er niet in. Dus werkte Antoine tot zijn negentiende in de mijnen. Met zeventien jaar stond hij, gek van doelpunten maken, in het eerste van Jeunesse d'Esch. Later speelde hij vier jaar voor Karlsruher SC, dat in de hoogste door Egbert Jan Riethof West-Duitse afdeling uitkwam (de Bundesliga bestond nog niet). In 1958 ging hij naar FC Basel, een jaar later naar Nederland. Eerst werd het Fortuna '54, in 1963 werd hij uitgeleend aan SC Enschede. In het seizoen '64-'65 speelde hij weer bij Fortuna. In 1965 ontstond uit een fusie tussen SC Enschede en Enschedese Boys FC Twente '65. Daar werd hij de eerste buitenlander met een contract. Over de precieze jaartallen aarzelt hij lang, alsof het er iets toe doet, maar zeker weet hij dat hij lang bij Twente bleef. Als speler, later assistent van Kees Rijvers, toen als hoofdcoach. In 1980 werd het Go Ahead Eagles, vervolgens FC Brugge, terug naar FC Twente en in 1983 Ajax. 58 AJAX MAGAZINE JANUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 58