Zwarte Zaterdag Zaterdag 12 december was een Zwarte Zaterdag voor Ajax. De club moest afstand nemen van het gekoesterde ideaal om dat ideaal niet tot een doctrine te laten worden. De druk was al langer voelbaar. De trainer stond onder drtlMIe spelers stonden jpnder druk, de hele club stond onder druk. |Druk is inherent aan het bedrijven van sport op topniveau. De topsport is een wereld van extremen. Soms ook van excessen. Topsport staat onder de schijnwerpers en onder reusachtige vergrootglazen. Ajax weet er alles van. Wanneer Ajax het landskampioenschap behaalt, dan is dat al geen nieuws meer. Dan wordt er bekeken op welke manier dat is geschied en al snel is Ajax dan niet door eigen kunde maar door onkunde van de concurrentie zover gekomen dat, bijvoorbeeld, een 'dubbel' is bereikt. Het zij zo, Ajax moet met dat extreem hoge verwachtingspatroon kunnen leven. Vaak is dat slikken, maar aan de andere kant wekken de ambities van onze club ook dergelijke gedachten op. Succes is inherent aan Ajax en wij willen ook het liefst dat die twee elementen inderdaad onlosmakelijk aan elkaar verbonden zijn. Dat betekent dat we de negatieve aspecten die dat oproept op de koop toe moeten nemen. Mocht Leo Beenhakker erin slagen om dit seizoen Feyenoord kampioen te maken, dan zal hij tot in lengte van dagen worden vereerd. Heldendom kent in Rotterdam een minder strenge ballotage. En bij Ajax? Mooi, een kampioenschap, fijn een bekertriomf. Maar waar het om gaat is Europa. Die druk hebben wij onszelf opgelegd en met die druk wordt Ajax geconfronteerd, meestal voorzien van een geweldige hoeveelheid opportunisme. Af en toe ook voorzien van een analytische beschouwing. Van zowel publiek als pers. En wanneer resultaten niet van het verwachte niveau zijn, dan woelt de kritiek los. Van binnenuit en van buitenaf. En zoals overal elders ter wereld worden de pijlen dan gericht op de man die aan het roer staat: de trainer. En de resultaten van Ajax waren minder, nee, ze waren naar Ajax-maatstaven gemeten slécht. En dus richtten de pijlen zich op de trainer. Met op zaterdag 12 december als extreme uitkomst de vervanging van de verantwoordelijke man, de trainer. 'Morten Olsen is great' werd er vorig seizoen gezongen. 'Morten Olsen rot op' Foto: Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 27

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 27