Hollen in de Arena voel je tot in de schaamstreek De hele week heb ik op momenten waarop doorgaans de gedachten stromen zonder te stollen, aan Dani gedacht. Freek de Jonge in Het Parool van 20 november Door mijn hoofd schoot de hele week: stel je voor dat één van de PSV-spelers bij een soortgelijke charge onze Dani had geraakt. Als dat prachtige gezicht was opengereten door de voetbalschoen van, bijvoorbeeld, de onbesuisde Björn van der Doelen? Dan hadden we weer een flink eind achterop gelegen met de bestrijding van het supportersgeweld. Freek de Jonge in Het Parool van 20 november Vandaag ook Rudi Fuchs bellen over zijn ideeën over de relatie tussen kunstwerken en hun omgeving in de stad; het oude Ajax- terrein zou een prachtig ereveld vormen voor niet meer gebruikte beelden. J.P. Glerum in Het Parool van 20 november Hollen in de Arena voel je tot in de schaamstreek. Jaap Visser in Vrij Nederland van 20 november Laat ze in Eindhoven, Rotterdam en Enschede lekker klagen over de eeuwige voorkeursbehandeling van Ajax, daardoor zullen ze hun eigen, gedupeerde duppies nog liefdevoller aan de borst drukken. Jan Gijzen in Het Parool van 21 november Door televisiebeelden als bewijsmateriaal te accepteren, heeft de KNVB al veel eerder erkend dat scheidsrechters niet onfeilbaar zijn. De regels van de voetballerij zijn natuurlijk ook niet onaantastbaar; de tijd dat twee dorpen over de weilanden draafden om tegen een varkensblaas te schoppen, ligt ver achter ons. Jan Gijzen in Het Parool van 21 november Volgens een Amsterdammer is iedereen die niet uit Amsterdam komt een boer, zoals u wellicht weet. De volgende spandoeken waren woensdagavond vanaf de perstribune zichtbaar: PSCK Zaandam Steen in Het Parool van 21 november V 1 niet kwijt. We kunnen, in verband met tv- opnamen, pas om 13.15 uur in de perskamer terecht. Ik blijf in het spoor van Louis en kom aan tafel met louter vakmensen. Naast Louis zijn verder George Verberne (freelance), Klaas-Jan van der Weij (freelance), Joop Boek (Noord- Hollands Dagblad) en Ron Richel (Ajax Life) mijn gelegenheidscollega's. De gesprekken gaan voornamelijk over fotografie. Insidegrappen en anekdotes wisselen elkaar in hoog tempo af. Maar deze mensen zijn ook heel serieus, merk ik al snel. Er wordt tussen de grappen door met een zekere regelmaat naar buiten gekeken. De hoeveelheid regen neemt alleen maar toe. 'Hoeveel ASA gaan we eigenlijk gebruiken?' vraagt iemand. '200, 800 of 1600?' Opnieuw worden praktijkervaringen uitgewisseld. Ondertussen wikkelen zij hun kolossale telelenzen zorgvuldig in plastic hoezen, die op maat zijn gemaakt. Alleen het magische drukknopje blijft vrij van bescherming. Uiteindelijk gaan we pas om 14.29 uur het veld op, zodat we maximaal kunnen profiteren van de warmte binnen. Ik draag een eikenhouten krukje met me mee, dat ik die ochtend boven op zolder heb gevonden. 'Hé, waar ga je met dat krukje naar toe?' roept iemand me na als ik het veld opga. Mijn krukje lijkt inderdaad zo meegenomen uit de perskamer van AZ, waar nog een klassieke meubelstijl wordt gebruikt als decor. Ik draag gewone schoenen. Fout. Ik had twee paar sokken in meegebrachte kaplaarzen moeten dragen. Al na tien minuten zak ik aan alle kanten weg in de modder, samen met mijn krukje. Mijn gelegenheidscollega's zijn natuurlijk veel beter geprepareerd en maken opnieuw grapjes met elkaar. 'Die grapjes maken we tijdens competitiewedstrijden altijd,' verduidelijken Louis en Klaas-Jan. Louis voegt eraan toe: 'Maar tijdens een WK, zoals deze zomer in Frankrijk bij de wedstrijd Nederland - Brazilië, zijn we muisstil. Dan zijn we nerveus en horen we niets om ons heen.' Het valt me overigens op dat de sportfotografen minder over de wedstrijd zelf praten dan schrijvende journalisten gewoon zijn op een perstribune. Wel is iedereen onder de indruk van Oscar Moens, die AZ op imponerende wijze in de wedstrijd houdt. Als de scheidsrechter bij 1-1 afblaast, ben ik blij. Ik heb maar zeven foto's gemaakt en ril al enige tijd van de kou. De anderen klagen niet. Integendeel, zij vinden die AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 247

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 247