gedegen jeugdopleiding neer te zetten. Even los van een waardeoordeel over de kwaliteit van de jeugdopleiding waarmee hij Ajax heeft opgezadeld, vraag ik me af hoe hij dat ziet met een elftal met nog maar één Catalaan in de gelederen. Johan Cruijff in Voetbal International van 11 november Wie kan mij uitleggen waarom een keeper bij vrije trappen altijd in de verste hoek moet staan? Ik heb toch altijd geleerd dat een bal naar de verste hoek meer tijd nodig heeft dan naar de korte hoek. Johan Cruijff in Voetbal International van 11 november In Eindhoven durft men alweer hardop te dromen over een 'traditionele' overwinning op Ajax, morgenavond in de Arena. Genoeg gelachen om PSV. Rob van der Zanden in Het Parool van 14 november Arsenal. Het bevestigt wat ingewijden al langer weten: veel journalisten en televisiemakers hebben een voorkeur voor Ajax. Van een uitgebalanceerde en objectieve berichtgeving is zelden sprake. PSV Inside van november Ik kan gewoon niet tegen Harry Vermeegen-wedstrijden. Nooit om het echie. Ieder moment kan de wedstrijd worden stilgelegd en kan de zojuist vader geworden international een regenjasje van Harry krijgen. Marcel van Lieshout in de Volkskrant van 19 november Frank Rijkaard blijkt in staat om alle spelers het gevoel te geven dat ze belangrijk zijn. Jaap de Groot in De Telegraaf van 19 november Het doel is evident: Louis van Gaal wil niet worden vergeten. (Als het hem al interesseert, zal johan Cruijff zich nooit zorgen hoeven maken dat zijn naam vervaagt.) Jan Gijzen in Het Parool van 14 november Een blocnote wordt nooit een lollie. Jan Gijzen in Het Parool van 14 november In hoeverre is de Nederlandse sportpers objectief? Neem nou de 'leader', het korte filmpje waarmee de NOS voorafgaand aan de Champions League-wedstrijden van 30 september de extra uitzendingen onder de aandacht bracht. Zeven seconden Ajax, twee luttele seconden PSV en vijf seconden Onder het bekendste dak van Nederland speelt de bal zijn eigen spel. Hij scheert niet over het veld, maar stuitert. Jaap Visser in Vrij Nederland van 20 november Bij Ajax deed de bal, die snel van man tot man ging, het meeste werk. Maar in de Arena moeten voetballers, zelfs als zij godenzonen worden genoemd, zwoegen. Jaap Visser in Vrij Nederland van 20 november Want positiespel is dat doen wat je móet doen in een gegeven situatie op een bepaald moment. Johan Cruijff in Voetbal International van 11 november Wie bij Ajax op bezoek gaat, kruipt in zijn schulp, wacht af, heeft, kortom, de tijd om zich schrap te zetten in de rulle aarde van de Arena. Jaap Visser in Vrij Nederland van 20 november schade en gewonden had hij het niet. Dat filmpje, dat was kapot. En daar gaat het de fotojournalisten per slot van rekening om. Fotografen aan wie ik deze anekdotes weieens vertel, glimlachen op een wijze die iets van herkenning verraadt. Zelf vullen zij Foto: Jeroen van den Berg deze verhalen aan met kersverse anekdotes over de betrokkenen. Want ons kent ons in het wereldje van de fotojournalisten. Iemand die dit wereldje door en door kent, is 'onze eigen' Louis van de Vuurst (45). Dag en nacht is hij bezig met zijn vak en hij kan er razendenthousiast over vertellen. 'Maar,' zegt hij resoluut, 'ik zal nooit een kogelvrij vest meenemen. Dat gaat me te ver.' Toch is Louis bij risicowedstrijden van Ajax meerdere malen bedreigd. Zowel verbaal als fysiek. Het komt voor dat de voetbalfotograaf onder beestachtige weersomstandigheden zit te wachten op die ene actie, waarbij hij ondertussen van alles uit het publiek naar zich krijgt toegeworpen. Niet alleen scheldwoorden, maar ook fluimen en tomaten. Omdat ik graag meer wil weten over de verhalen van Louis, alsmede de beleving van een fotograaf tijdens een voetbalwedstrijd, vraag ik hem of ik een keer mee mag. Bij voorkeur naar een uitwedstrijd. Onze keuze valt op AZ - Ajax, gespeeld op zondag 8 november. Als ik die zondag opsta, merk ik dat ik een beetje gespannen ben. Ik heb een voetbalwedstrijd op eredivisieniveau nooit vanaf het veld gevolgd. Ik verheug me er zeer op en eigenlijk had ik achteraf gezien geen betere dag kunnen uitkiezen. De regen komt onophoudelijk naar beneden. Ik heb mijn twee camera's - een compacte en een spiegelreflex - bij me, maar durf ze door de aanhoudende regenval nauwelijks te gebruiken. Louis heeft voor veel geld aan apparatuur bij zich, maar kan z'n spullen AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 245

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 245