van alle drukte, tv kijken en concertbezoek komt neer op werk. Weliswaar is hij als bestuursvoorzitter van de AVRO verder van het bedrijf verwijderd dan de directie, maar naar de programma's kijken kan Sanders niet zonder zich af te vragen wat hij ervan vindt en of ze bij de AVRO passen. De makers van Wie van de drie sinds mensenheugenis het goedmoedige familiespel van de omroep, zullen hebben gewenst dat Sanders wat vaker naar Ajax ging. Hij vond het niet meer passen bij de AVRO. En hoezeer hij zich verheugt op een uitvoering in zijn Concertgebouw, hoeveel hij er ook van kan genieten, het blijft werk. En werk geeft spanning. 'De directeur van Ajax die een voetbal wedstrij d bezoekt, is ook aan het werk. Het is voor mij onmogelijk in het Concertgebouw te zijn zonder het gevoel er verantwoordelijk voor te zijn. Een avondje uit in het Concertgebouw is geen ontspanning.' Zelfs niet wanneer de dirigent heeft afgetikt om het publiek met de muziek te laten wegzweven. 'Mijn vrouw zegt wel eens: jij bent ontspannener en kunt beter naar muziek luisteren als je niet in het Concertgebouw bent. Mijn vrouw heeft altijd gelijk. Ik zit er altijd met het idee wat fout zou kunnen gaan. Natuurlijk, als het plafond naar beneden komt, kan ik er niets meer aan doen. Maar wat blijft is wat ik er aan had kunnen doen om het te voorkómen. Dergelijke gedachten blijven tijdens een concert door AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 misschien over een kwart van het budget van clubs als Barcelona, AC Milan of Manchester United. Toch verwacht iedereen dat Ajax in de wereldtop meedraait. Hetzelfde geldt voor het Concertgebouw. Zoals het Concertgebouw met het Koninklijk Concertgebouworkest een hoofdbespeler heeft, zo is Ajax de hoofdbespeler van de ArenA. Een van de meest simpele eisen die de hoofdbespeler aan Sanders' gebouw zal stellen is dat er gespééld kan worden. Een goede akoestiek bijvoorbeeld is een minimale voorwaarde. De aanwezigheid van gras in de ArenA, niet onbelangrijk bij voetbal, vindt Sanders een vergelijkbare 'basisvoorziening'. 'Ja, eh... Laat ik het zo zeggen: ik kan me heel goed voorstellen hoe rot de directeur van de ArenA zich voelt als hij zoiets ogenschijnlijk simpels niet voor elkaar weet te krijgen. Tekortschieten in een basisvoorziening is het ergste wat je kan overkomen. Over een grasmat denk je niet na, die is er gewoon in een stadion. De directeur van de NS vindt het erger dan de reizigers als de treinen niet op tijd rijden. Hij wringt zich in bochten om zijn beleid te verdedigen, maar weet dat er iets essentieels verkeerd is gegaan. Een ramp voor iemand die verantwoordelijk is.' mijn hoofd gaan.' Sanders voelt zich verwant met Ajax. Het Concertgebouw en Ajax zijn, ieder op zijn eigen terrein, symbool voor 'waar een klein land groot in kan zijn'. 'Het Concertgebouw op gebied van cultuur, Ajax op gebied van sport. Beide beschikken we over beperkte middelen. Ajax beschikt 'De directeur van Ajax die een voetbalwedstrijd bezoekt, is ook aan het werk. Het is voor mij onmogelijk in het Concertgebouw te zijn zonder het gevoel er verantwoordelijk voor te zijn' Hermes DVS Een passie voor kunst, maar het talent ontbreekt zelf kunst te maken. 'Helaas.'

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 231