r f Martijn Sanders is vier dagen per week directeur van het Concertgebouw. 'De mooiste baan van Nederland/ De resterende werkdag is hij bestuursvoorzitter van de AVRO. Maar liever een wedstrijd van Ajax dan 'een avondje AVRO' of de vijfde van Mahler in het Concertgebouw. Genieten hoor, maar het blijft werk. En werken betekent: je zorgen maken of het plafond niet naar beneden komt en je afvragen welk publiek je wilt 'bedienen'. Voetbalpubliek? Laat maar komen. Leuk idee ook: een meezing-avond, geprogrammeerd door Dani, Danny en Benni. Waarom steenrijke weduwen niet welkom zijn in het Concertgebouw en zonen hun vaders moeten meenemen naar het stadion. 'In het Concertgebouw zijn geen skyboxen en businessseats. Onze tribune is één F-side.' DE DMITENSTAANDER door Rik Planting foto's Wanda Tuerlinckx srrieffier sn ar banden De directeur van het Concertgebouw heeft als taak mensen te amuseren. Net als Ajax, is het Concertgebouw van Martijn Sanders (53) onderdeel van de vrijetijdsindustrie. Leisure industry: niet meer, niet minder. Een voetbalwedstrijd aanduiden als 'vrijblijvender amusement' dan bijvoorbeeld een avondje klassiek in het Concertgebouw: het irriteert Sanders behoorlijk. 'Het is zo typisch Nederlands een rangorde te willen aanbrengen in wat "hoger" en "lager" vermaak is, in wat "volks" is en wat "elitair".' Sanders heeft jaren terug in de Verenigde Staten gestudeerd. Wat hem uit die tijd is bijgebleven is dat in Amerika totaal geen onderscheid wordt gemaakt in high en low culture. 'In Nederland wordt kunst altijd als "hoogwaardiger" of "waardevoller" vermaak bestempeld. Sport heet "volks" en "plat" te zijn. Wat een onzin. Het roept een redenering op als: kunst is waardevoller naarmate je je er meer bij kunt vervelen, dus als je je amuseert kan het geen kunst zijn. Ik verzet me heftig tegen zo'n tweedeling. Ik vind Freek de jonge net zo'n vakman als jaap van Zweeden. Ze beschikken alleen over verschillende soorten van creativiteit.' De discussie, zegt Sanders, is ook enigszins achterhaald. De standenmaatschappij van zo'n twintig jaar, waarin kunstenaars en gestudeerden zich laafden aan kunst en het volk zich met sport vermaakte, is voorbij. Voetbal wordt geconsumeerd door alle lagen van de bevolking; de Grote Kunst is, gezien de ellenlange rijen voor Vermeer- en Mondriaantentoonstellingen, ontdekt door het Grote Publiek. Ook de bezoekcijfers van zijn eigen Concertgebouw spreken boekdelen, jaarlijks komen er rond de achthonderdduizend mensen af op de circa vierhonderd concerten aan het Museumplein - recordcijfers die ongetwijfeld verbeterd gaan worden. Allemaal een kwestie van slimme marketing, zegt Sanders. Met brede advertentiecampagnes weten musea of muziektheaters zoals het zijne tegenwoordig de toeschouwers in drommen te trekken. Honger naar cultuur? Het speelt een rol, zegt Sanders. Maar met echt diepgewortelde belangstelling heeft het ook weer niet te maken. 'We zijn er met z'n allen vooral goed in geworden die honger te stillen. We AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 227

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 227