Foto: Voetbal International Soren Lerby, een aanwijzingen gevende Ruud Krol, Pim van Dord en Geert Meijer. Horstmann naar het midden: aftrappen. De Ajacieden wisten niet wat ze meemaakten (de Basken trouwens ook niet, maar die konden er wel mee leven) en bestormden de scheidsrechter. Deze verklaarde dat de bal via de reclameborden achter het doel weer het veld in was gestuiterd. De bal moest dus in het doel zijn geweest. Na lang aandringen wilde Horstmann wel even zijn grensrechter raadplegen: Deze onderzocht het doelnet op eventuele gaten, maar die waren er niet; het enige gaatje die avond zat in het hoofd van Walter Horstmann. Na deze hoogst onfortuinlijke tegendoelpunten vond Ajax zowaar de kracht om voor het eerst wat aanvallen op te zetten. Simon Tahamata scoorde nog, in buitenspelpositie, vond Walter Horstmann. Voor alle duidelijkheid: terecht. Ajax verloor het duel met 2-0. Die uitslag gaf de krachtsverhoudingen goed weer, maar het spreekt voor zich dat daarover na afloop niet gepraat werd. Horstmann was bereid om uit te leggen hoe het omstreden doelpunt van Athletic, of beter gezegd: van hemzelf, tot stand was gekomen. 'Ik stond er vijf meter vandaan en heb precies gezien hoe de bal erin ging en via de staander weer terugkwam. Waarom de spelers van Athletic niet juichten? Dat is me niet opgevallen. En waarom ik nog naar mijn grensrechter en naar het doel liep? Om de twijfels bij de protesterende Nederlanders weg te nemen. Weet je waarom die keeper van Ajax ook helemaal niet reageerde op dat schot? Omdat het zo snel ging, met die vrije trap.' Geen protest Ajax-voorzitter Ton Harmsen, 'debuterend' als preses in de Europa Cup, wist dat er reglementair geen protest bij de UEFA mogelijk was. 'Desondanks hebben we de zaak officieel aanhangig gemaakt. Er gaat vandaag nog een brief naar de UEFA de deur uit. Dit is toch schandalig,' bromde hij. Ajax-trainer Cor Brom, ook debuterend in de Europa Cup, zon op wraak jegens Horstmann. 'je kan de scheidsrechter toch op de een of andere manier verantwoordelijk stellen. Wordt de man tenminste van de internationale lijst afgevoerd. Zo'n goal goedkeuren, dat kan toch niet?! Ik heb er niet eens onmiddellijk op kunnen reageren, zó was ik met stomheid geslagen.' Het 'wonder van San Mamés' liep voor Ajax uiteindelijk goed af. De 2-0 nederlaag bleef gehandhaafd, maar in de Meer denderde Ajax met 3-0 over de Basken heen. Soren Lerby knalde vlak voor tijd alle frustaties van zich af. Walter Horstmann zat die avond thuis, een profetische situatie: de scheidsrechter zou nooit meer voor een internationale wedstrijd worden uitgenodigd. Walter Horstmann had met 'zijn' doelpunt niet Ajax, maar zichzelf uitgeschakeld. 220 AJAX MAGAZINE JANUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 220