TO 1. Ruud Krol (5), Pim van Dord en Piet Schrijvers zien ontzet hoe scheidsrechter Horstmann naar de middenstip wijst nadat de bal in het zijnet is beland. 2. Terwijl Pim van Dord naar zijn hoofd grijpt, snelt Dick Schoenaker de West-Duitse arbiter achterna in een vergeefse poging hem zijn dwaling te doen inzien. 3. Schoenaker en de scheidsrechter zijn al op weg "g naar de middencirkel als Piet Schrijvers aan Frank Arnesen uitlegt hoe het precies gegaan is. Tot het <L> publiek is ook nog maar nauwelijks c doorgedrongen dat een doelpunt is toegekend. <D j/i O uitverkochte San Mamés ging na deze snelle voorsprong nog meer tekeer. Opmerkelijk genoeg keerde de stemming zich soms tégen de eigen ploeg, als die niet snel genoeg aanviel. Ajax stelde daar weinig tegenover. Het weekeinde ervoor hadden de Amsterdammers landskampioen PSV nog weggespeeld (2-0), maar van de bravoure waarmee dat gedaan was, was in het buitenland weinig meer over. De in de competitie zo trefzekere Engelsman Ray Clarke was onzichtbaar, en de frêle dribbelaars Tscheu-la Ling, Frank Arnesen en Simon Tahamata gingen kopje onder in de Baskische furie. De drukkende zomeravondwarmte in San Mamés deed de zaak ook al geen goed. Kortom, Ajax speelde een matige wedstrijd. Na afloop was er echter geen tijd voor handen in eigen boezems. Alle beschuldigende vingers wezen naar één man: scheidsrechter Walter Horstmann. Wat was het geval geweest? In de twaalfde minuut na rust mocht Athletic de Bilbao een vrije trap nemen. José Ramon Alexanco gaf de bal aan invaller Juan Carlos Vidal, die vanaf de linkerkant op het doel van Schrijvers schoot. Vidal stond in een moeilijke hoek, en Piet Schrijvers stond goed opgesteld. De bal belandde in het zijnet, zagen de Ajacieden; zagen de jammerende toeschouwers op de tribune; zagen de medespelers van Vidal; zag de schutter zelf, die uit teleurstelling naar zijn hoofd greep en zijn positie in het veld weer innam; maar zag niet scheidsrechter Horstmann. De West-Duitser had als enige een doelpunt geconstateerd. Het net had immers bewogen...? Parmantig wees AlAX MAGAZINE JANUARI 1999 219

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 219