Zubizarreta. Voor zij bij Barcelona terechtkwamen waren ze in 1984 medeverantwoordelijk voor zowel het landskampioenschap als de bekerwinst van de Basken. Gedegen subtopper Athletic Club de Bilbao was een gedegen subtopper toen Ajax in september 1978 de club trof in de eerste ronde van het UEFA- Cuptoernooi. Ajax was niet meer de grootmacht van weleer, alhoewel de club op nationaal niveau weer een beetje aan het opkrabbelen was. Het had in 1977 eindelijk weer eens het kampioenschap van Nederland kunnen vieren, onder leiding van trainer Leo Beenhakker was de jeugdopleiding geprofessionaliseerd en de nieuwe voorzitter Ton Harmsen boorde alternatieve geldbronnen (sponsors, meer reclame, dure VIP-plaatsen in de Meer) aan voor zijn club. Trainer bij de Amsterdammers was Cor Brom, die de vertrokken Joegoslaaf Tomaslav Ivic was opgevolgd. Dit tot ongenoegen van pingelaar Tscheu-la Ling. Ivic spaarde de Hagenees wel eens op de training, maar onder Brom moest Ling voluit aan de bak, óók bij duurlopen. 'Ik heb in het begin weieens gedacht: ik zou best tienduizend gulden van mijn salaris willen inleveren als Ivic maar weer terug was,' verklaarde Ling aan de vooravond van de eerste wedstrijd tegen Bilbao in de Nederlandse pers. Bilbao-doelman Angel Iribar verscheen ook met opmerkelijke uitspraken in de kranten, zij het dat die wat minder lollig waren. Als een van de weinige sporters verklaarde de Spaanse international dat sport en politiek niet te scheiden waren. Ooit, onder het regime van dictator Franco, had Iribar al eens voor het nationale team bedankt. En nog steeds nam Iribar het initiatief tot protesten als Baskische vrijheidsstrijders slachtoffer van de gevreesde Guardia Civil waren geworden; regelmatig speelde Athletic de Bilbao in het stadion San Mamés met rouwbanden om. Iribar legde uit waarom: 'In de eerste plaats volgen onze supporters ons voorbeeld, zodat niet alleen de spelers maar ook duizenden toeschouwers met een zwarte band in het stadion verschijnen. De pers moet er daardoor wel melding van maken en publiciteit is altijd een goede zaak als je iets wilt bereiken.' Verder wilde Iribar ook wel wat kwijt over de komende tweestrijd met Ajax. 'Ik geef ons vijftig procent kans om verder te komen. We hebben een minstens zo goede verdediging en aanval als Ajax. Zij bezitten misschien alleen iets meer individueel talent.' Zijnet Ajax trad op 13 september 1978 aan zonder de geblesseerde Jan Everse, maar kon wel weer rekenen op voorstopper Pim van Dord. Die had er duidelijk zin in. Na negen minuten ramde hij de bal al tegen de touwen. Jammer was het dat hij dit deed achter zijn eigen doelman Piet Schrijvers. Een voorzet van Rojo was door de vrijstaande Van Dord volkomen verkeerd beoordeeld. Het publiek in het Foto: Voetbal International iUiWai i Ruud Krol en Geert Meijer verrichten verdedigend werk in de UEFA-Cupwedstrijd tegen Athletic de Bilbao op 13 september 1978. Op de achtergrond een van de vier hoektorens van stadion San Mamés, die een indruk wekken van flats waarvan de bewoners op hun balkons zitten. AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 217

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 217