Foto: ANP Het stadion van Athletic de Bilbao kort voor aanvang van de Champions-Leaguewedstrijd van de thuisclub tegen Juventus. Athletic de Bilbao een succesvolle vereniging, die onder andere vijf landstitels op de erelijst mocht bijschrijven. Het gebied rond het stadion was in de loop der tijden vrijwel dichtgebouwd. De gewenste uitbreiding van San Mamés kon dus niet in de breedte, maar wel in de hoogte. De hoofdtribune kreeg twee etages en, een primeur in de voetbalwereld, er kwam een gigantische boog op het dak. Bovendien verrezen in de hoeken van het stadion vier torens. Op wedstrijddagen hadden die torens iets weg van flats waarvan de inwoners (toeschouwers) op een balkon zitten. Pas in 1962 was het verbouwde stadion af, met aan alle zijden dubbele tribunes. Het stadion was zo compact, dat de lichtmasten op stellages moest worden geplaatst. San Mamés was helemaal ingesloten door de omgeving en een perfecte schouwburg voor de Baskische furie (tot op de dag van vandaag weigert Athletic de Bilbao niet- Baskische spelers op te stellen). Het spreekt voor zich dat de sfeer in het dichtbevolkte San Mamés meestal 'hectisch' is, zoals dat heet in de voetballerij. Oftewel (ook zo'n uitdrukking): het kan er lelijk spoken. Vijf millimeter Voor het WK 1982 in Spanje moest San Mamés comfortabeler worden gemaakt. De toeschouwerscapaciteit viel terug tot 46.223, maar het aantal zitplaatsen steeg tot 36.000. Die verbouwing vond men best bij de club, zolang de beroemde boog op het dak maar bleef staan. Dat bleef hij ook, alleen kwam er een nieuwe tribune onder. Een nieuwe tribune bouwen en tegelijkertijd de bovenkant bewaren was een meer dan helse klus, maar nagenoeg zonder dat de boog van zijn plaats was geweest (hij verschoof vijf millimeter!) werd het karwei geklaard. Een ander karakteristiek object van San Mamés is het standbeeld voor de jong overleden, populaire topscorer Rafael Moreno, bijgenaamd Pichichi (straatjochie). Zijn buste is gericht op het speelveld; clubs die voor het eerst San Mamés aandoen worden geacht bloemen te leggen bij het voetstuk. Nog meer eer: vanaf 1928 krijgt de topscorer van Spanje de Pichichi-prijs uitgereikt. Andere bekende spelers van de club waren spits Tulio Salinas en doelman Andoni AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 215

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 215