Overmars en Wamberto AAN VI Het is zaterdag, zes uur in de ochtend. Voor het eerst rijden strooiwagens over de wegen. Geparkeerde auto's zijn geheel bedekt met een laagje ijs. Rimko Haanstra en ik komen van een radiostudio in Hilversum. Met zijn broer Jurre was hij mijn gast tijdens een nachtprogramma. Behalve over zijn films en de prachtserie 'Wij, Alexander' die momenteel elke dinsdagavond op Nederland 1 te zien is, hebben we het natuurlijk ook over Ajax gehad. Op de terugweg hebben we het weer - of: nog - over onze grote liefde. Rimko heeft nog een stapel Kick Offs van vroegere jaargangen over. Of ik er interesse in heb? Dat heb ik, want. ik weet dat ik nummers ben kwijtgeraakt. Thuisgekomen ga ik niet direct naar bed. Maar met Bach en borrel neem ik een oude Kick Off ter hand, na een willekeurige greep in de plastic tas die ik van Rimko kreeg. Het is toevallig nummer 2 van het seizoen 1992- 1993, het officiële wedstrijdprogramma van Ajax - PSV. Op de cover een foto van Wim Jonk. Al bladerend ontdek ik iets merkwaardigs. De pagina 'Meer in de Meer' heeft als kop: Welkom Edwin en Jari! Edwin? Edwin wie? Vroeger kenden we Edwin Bakker en Edwin Godee, nooit echt doorgebroken bij Ajax. En nu al weer jaren kennen we Edwin van der Sar. Geen van hen wordt in de kop bedoeld. Dat kan ook niet, want de eerstgenoemde Edwins hebben de Meer al jaren verlaten en keeper-Edwin moest er nog verschijnen, althans in het doel van het eerste. Het blijkt om Mare Overmars te gaan, die met de naam van zijn oudere broer - ooit spelend voor Go Ahead Eagles en Heracles - bij ons Ajacieden wordt geïntroduceerd. In de opstelling wordt hij ook als Edwin opgevoerd. Ik was het helemaal vergeten, maar opeens staat me helder voor ogen dat ik me destijds verbaasde over die merkwaardige fout. Ik zie dat Rimko de voornaam heeft doorgestreept en er eigenhandig 'Mare' boven heeft geschreven. Ik zal destijds met mijn exemplaar ongetwijfeld hetzelfde hebben gedaan. Rimko heeft ook de rugnummers erbij geschreven. Zo had 'Edwin' nummer 7. Jawel, het kleine mannetje uit Epe speelde aanvankelijk als rechtsbuiten. Bryan Roy was nog Ajax' linksbuiten. Met de komst van Finidi George verhuisde 'Edwin' Overmars naar de linkerflank. In mijn kamer slingert een Kick Off van zes seizoenen later, van dit seizoen, wel te verstaan. (Geen wonder dat ik wedstrijdprogramma's kwijt raak; maar gelukkig is er altijd nog Rimko.) Op de voorkant prijkt een actiefoto van Ajax' nieuwste rechtsbuiten, Wamberto. Overmars kenden we al van Willem II en daarvoor Go Ahead Eagles en was nog jong toen hij naar Ajax kwam. Wamberto: wie had van hem gehoord? En hij is ouder dan Overmars toen. En het gemompel en gemor begeleidde al direct zijn komst en zeker zijn eerste optredens. Waarom moest hij zo nodig aangetrokken worden? Vorig seizoen had zich toch een vervanger van Bagangida uit de eigen kweek aangediend, in de persoon van Andy van der Meyde? Hield het dan nooit op met die buitenlanders? En het is nog een Braziliaan ook! Hoeveel problemen waren er al niet geweest met Brazilianen in Nederland? Romario en Ronaldo bij PSV: het was altijd wat. En zelf waren we toch ook niet al te gelukkig geweest met Marcio Santos?! In alle eerlijkheid: ik had ook mijn bedenkingen. Het meest positieve wat ik kon zeggen was, dat die jongen zijn best deed. I Maar verder vroeg ook ik me af of we op I hem zaten te wachten. Het was te hopen dat Babangida weer snel fit was. Maar dat gebeurde niet. Althans, even was hij terug en toen beletten nieuwe blessures een voortgaand optreden. Van Van der Meyde werd niets vernomen, Wamberto was de stand-in. Vooruit dan maar. Echter, gaandeweg ging ik anders naar hem kijken. Beter geformuleerd: gaandeweg zorgde hij er zelf voor dat ik anders naar hem ging kijken. Nog steeds deed hij z'n stinkende best. Een vinnig mannetje. En met z'n vechtlust, ijver, z'n pit groeide ook z'n voetbal, z'n spel. En hij ging scoren. Er werd geschamperd dat hij niet snel is. Maar steeds meer blijkt dat dat niet waar is. En hij blijkt over veel techniek te beschikken. Hij kiest goed positie, verovert ballen en wint kopduels. (Kopduels winnen is geen kwestie van lengte, maar van timing, heb ik van Cees de Boer, de vader van ja, geleerd.) Kortom: ik heb me gewonnen gegeven. Wamberto is een aanwinst. Hij doet me steeds meer denken aan dat mannetje dat ons zes seizoenen geleden als Edwin gepresenteerd werd. Ik heb hem in mijn hart gesloten en ik denk dat hij kan uitgroeien tot een echte publiekslieveling, zoals Overmars destijds. Kick Off nummer 2 van het seizoen '98-'99 zal ik goed bewaren, zoals ik nummer 2 van seizoen '92-'93 ook veilig zal opbergen. Dat door Klaas Vos ^en n^et alleen 'Edwin' Overmars en zijn opvolger van nu verplicht, maar ook vriend en Ajax-metgezel Rimko. Armtnrdarri kflHM) ffer|4 *pt«n>*r 1998 f. Jan Wegerecf <-*«« fjJik en Bram AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 211

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 211