I Boer: 'Zeker. Ik denk dat I wij de laatsten der f mohikanen zijn van de Ajax- cultuur. Normaal gesproken wordt die cultuur van speler Bijvoorbeeld toen Ajax met Barcelona voor het eerst had gesproken over de overgang aan het einde van dit seizoen. Het was voor de De Boertjes een angstig moment. De invloed was er niet. Althans, niet op de Amsterdamse vertegenwoordiging bij dat onderhoud. Bij het overeengekomen bestand had Ajax beloofd de onderhandelingen met de Catalanen niet te saboteren. Maar Machiavelli's zijn altijd bang voor Machiavelli's. Ronald de Boer: 'Het gaat erom dat we ons aan de afspraken houden. Het lijkt er ook op dat dat gebeurt. Ook al is het eerste gesprek door de twee partijen aMI verschillend uitgelegd. Eerlijk gezegd wil ik me er ook niet mee bezig houden. Ik heb tegen Rob Jansen gezegd: ik hoor het wel als ik ergens moet tekenen, en verder wil ik me volledig op Ajax kunnen concentreren. Jansen weet wat wij willen en hij is bezig om dat gerealiseerd te krijgen. Als ik me er nu mee ga bemoeien, werkt dat voor iedereen alleen maar negatief. Bovendien kan ik er in het proces niets aan toevoegen. Wat ik wil, wordt uiteindelijk gedaan. Ik heb tegen Rob Jansen gezegd: jij gaat de zaak nu afhandelen en ik ga me met voetbal bezighouden. Want dat is wat ik alleen maar wil; me met voetbal bezighouden. Ik ben er nog steeds van overtuigd dat wij uiteindelijk de zaak hadden gewonnen. Maar het ging er ook om of ik op die manier wilde winnen. Zou ik er iets positiefs aan overhouden als ik een jaar niet zou spelen? Het leek me duidelijk dat dat beter niet kon gebeuren. Daarom moest er een oplossing gevonden I worden.' Het was ook wel een heel droevige manier geweest om afscheid te nemen van de club waarmee jullie zo vergroeid waren. Ronald de 'Het voetbal wordt gemakkelijker omdat je op slimheid veel kunt winnen, moeilijker omdat je het op kracht gaat afleggen' op speler overgedragen. Dat gaat volgend jaar ook het probleem worden. Dan is er bijna niemand meer over die in de club is gegroeid. Er komen andere spelers, maar het gaat allemaal te snel. Het voetbal is natuurlijk ook veranderd. Tegenwoordig is het bijna onmogelijk om nog een bepaalde natuurlijke hiërarchie in een selectie te hebben met jonge en ervaren spelers. Ajax zal dat volgend jaar gaan ondervinden. Hopelijk valt het mee.' Hoe zullen jullie hier worden herinnerd? Ronald de Boer: 'Ik heb geleerd dat je een schild moet hebben. Het ene moment word je de hemel in geprezen, het andere moment de hel in gewenst. Het zijn dezelfde mensen die van oordeel veranderen. Met de beste wil van de wereld kun je die oordelen niet serieus nemen. Ik hoor wonderlijke berichten van kennissen op de tribune die om zich heen horen hoe snel men van mening kan veranderen. Ik denk dat de meeste mensen ons nog wel als goede voetballers zien. Maar vroeger was het belangrijker voor mij hoe mensen over me dachten dan nu. Ik heb altijd aan andere mensen gedacht. Nu wil ik eens aan mezelf denken. Over een paar jaar interesseert het die mensen helemaal niet meer wat je doet. Dan gaat het er dus om dat je je carrière zo hebt gehad zoals je hem zelf voor ogen had. Je moet voor jezelf kiezen. Soms moet je egoïstischer zijn. Dat hebben wij moeten leren. Sommige mensen begrijpen dat niet en verwijten ons ontrouw aan hun club. Maar toch denk ik dat ze zich over twintig jaar de voetballer Ronald de Boer heus nog wel herinneren. Ik denk niet dat ze dan in eerste instantie aan het begin van dit seizoen denken waarin we niet speelden. Ik denk dat men dan denkt aan alle prijzen die wij hier hebben gewonnen. Daaraan hebben wij ook bijgedragen. Het lijkt mij dat men dat nooit zal vergeten.' De gemakkelijkste beweging Ronald de Boer en Ajax gaan uit elkaar. Dat is niet voor het eerst. Maar dat Ronald de Boer ooit niet goed genoeg werd bevonden en aan Twente werd overgedaan, is men inmiddels ruimschoots vergeten. AJAX MAGAZINE JANUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 19