Buitenlandse topscorers KATERN aankopen. Van de oudere spelers drukten alleen Vasovic en Pettersson voor langere tijd een duidelijke stempel op Ajax. De lijst van geslaagde 'jonkies' lijkt eindeloos. Een trend zetten twee Deense pubers die in december 1975 naar Amsterdam kwamen. Frank Arnesen en Soren Lerby waren respectievelijk achttien en zeventien jaar oud toen Ajax ze in één koop overnam van Fremad Amager. Arnesen en Lerby waren de eersten van een hele rij succesvolle Scandinaviërs, met Jesper Olsen, Stefan Pettersson en Jari Litmanen als de toppers. Rinus Michels, destijds één seizoen interim-trainer in de Meer: 'Ik was eigenlijk alleen in Lerby geïnteresseerd, maar de ouders van Soren stonden erop dat zijn kornuit en teamgenoot Frank Arnesen ook meeging naar Amsterdam. Arnesen was me niet eens opgevallen, zo geconcentreerd was ik op Lerby.' Ironisch genoeg debuteerde Arnesen Een aantal buitenlandse aankopen was vaak geblesseerd, en mede hierdoor mislukten ze bij de club. Zo hadden Petri Tiainen, Alastair Dick en Johnny Hansen onmiskenbaar talent, maar ze waren, zoals hier Hansen, meer aan het revalideren dan aan het spelen. Foto: Louis van de Vuurst Vier buitenlandse spelers slaagden erin om competitie-topscorer van Ajax te worden: 1978-1979: Ray Clarke 26 1988-1989: Stefan Pettersson 13 1993-1994: Jari Litmanen 26 1996-1997: Jari Litmanen 6 1997-1998: Shota Arveladze 25 tevens topscorer van de eredivisie Foto: Louis van de Vuurst Jari Litmanen werd in het seizoen 1993-1994 topscorer van de eredivisie. Tot op heden is de Fin de enige buitenlandse Ajacied die dat presteerde. ze slechts een onderdeel van de selectie. Het is de vraag of zo'n speler daarmee om kan gaan, en dan hebben we het nog niet eens over de aanpassing aan het vrijwel nergens ter wereld gespeelde Ajax-systeem. Arveladze bewees die omschakeling aan te kunnen, maar van zijn maatje Kinkladze is dat nog onzeker. eerder dan Lerby in Ajax 1, op 7 maart 1976 tegen FC Utrecht. Arnesen ontpopte zich als een typische Ajax-aanvaller: technisch, snel en gedurfd. Arnesen, in 1979: 'Ik zit nu tweeëneenhalf jaar bij Ajax. Dat betekende een half jaar Michels en twee jaar Ivic als trainer. Een betere opleiding kun je je niet wensen. Ik heb ook nog geen minuut heimwee gehad. Ik heb altijd in Kopenhagen gewoond, dat scheelt niet zoveel met Amsterdam.' Arnesen bleef tot 1981 bij Ajax, Lerby tot 1983. Min of meer Nederlander Het Ajax-publiek zag de Denen bij hun afscheid allang niet meer als buitenlander. Zij waren min of meer Nederlander geworden, een stempel dat ook op andere Scandinaviërs als Litmanen en Pettersson zou worden gezet. Een verklaring hiervoor zou kunnen zijn dat een transfer van Denemarken naar Ajax voor een Deen hetzelfde is als een transfer van een Ajacied naar Italië. Men wil per se slagen en is bereid om zich volledig aan te passen. Spelers met een andere afkomst als Varga, Arveladze en Kinkladze waren bij hun vorige clubs de beste speler, met op en buiten het veld veel privileges. Bij Ajax zijn AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 197

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 197