Uit den vreemde? KATERN De afkomst van een speler zegt niet altijd alles over zijn nationaliteit. De wieg van Johnny van 't Schip stond in Canada, maar Van 't Schip verhuisde met zijn Nederlandse ouders al snel naar Nederland. Eddy Hamel (Ajax 1 tussen 1922 en 1930) werd geboren in New York. Hamel had zelfs een Amerikaans paspoort, maar de aanvaller woonde bijna zijn hele leven in Nederland. Bovendien had Hamel een Nederlandse moeder. Simon Tahamata en zijn neef Ignacio Tuhuteru zijn van Molukse afkomst, maar hadden de Nederlandse nationaliteit. Mustapha Yücedag had een dubbele nationaliteit, waardoor hij kon 'kiezen' tussen het Nederlands en Turks elftal. Yücedag werd daadwerkelijk een Turkse international. Kiki Musampa (Zaïre), Kofi Mensah (Ghana), Brutil Hosé (Curasao), het zijn spelers met de Nederlandse nationaliteit maar met andere 'roots'. En wat te denken van de enorme stroom Surinaamse Nederlandse Ajacieden (Gerald Vanenburg, Frank Rijkaard, Patrick Kluivert, Clarence Seedorf, Stanley Menzo, Michael Reiziger, Winston Bogarde, Bryan Roy, enzovoorts)? Sommigen werden geboren in Paramaribo, maar zijn voor de wet Nederlander. De moraal van dit verhaal: wie wel of niet een 'Nederlander' is, hangt van willekeurigheden aan elkaar, zoals koloniaal verleden, ouders en/of verhuizingen, ja zelfs keuze: de Molukse Nederlander Simon Tahamata veranderde zijn nationaliteit enige jaren geleden in de... Belgische. niet of hij links- of rechtsbenig was.' Een rode draad in het aankoopbeleid van Ajax is de jeugdige leeftijd van de spelers uit den vreemde. Op spelers als Vasovic, Henning Jensen, Felix Gasselich, Andrzej Rudy, Marcio Santos, Michael Laudrup, Jan Sorensen, Frank Stapleton, Stefan Pettersson en Walter Meeuws na waren de aankopen talenten die zich nog moesten bewijzen op het hoogste niveau. Anderen, als Sten Ziegler, Tijjani Babangida, Ray Clarke en Josko Gluic speelden reeds in Nederland en hadden laten zien zich in ieder geval in de Nederlandse competitie staande te kunnen houden. De jeugdigheid van veel aankopen droeg ertoe bij dat Ajax ze nog kon kneden tot typische Ajax-spelers; deze buitenlanders ondergingen in feite een versnelde Ajax- jeugdopleiding. Dat dat een goede manier van werken was, bewijst de verhouding tussen het aantal bij Ajax geslaagde 'gearriveerde' aankopen en 'aankomende' 797 191 Foto: Soenar Chamid Simon Tahamata, hier in actie voor Ajax tegen Feyenoord (12 februari 1978, 1-1), beëindigde zijn carrière in België. De Molukse Nederlander is thans jeugdtrainer in wat zijn derde vaderland werd: hij heeft inmiddels de Belgische nationaliteit aangenomen. Soren Lerby, Henning Jensen en Frank Arnsesen waren drie van de dertien Denen in de historie van Ajax. Lerby en Arnesen kwamen als talent naar de Meer, Henning Jensen was de vedette van Borussia Mönchengladbach en Real Madrid. alleen van videobeelden kende. Even klassiek als dodelijk was de uitspraak van Ronald de Boer over zijn Argentijnse teamgenoot: 'Na een half jaar wist ik nog Foto: ANP

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 191