In de banr uit de ban KATERN Op 9 december 1973 tijdens Ajax - Telstar debuteerden twee bijzondere aankopen bij Ajax. Arno Steffenhagen en Zoltan Varga waren in 1971 als speler van Hertha BSC betrokken bij een omkoopschandaal, waarbij een wedstrijd was 'geregeld'. Varga werd door de West-Duitse voetbalbond voor het leven geschorst. De Schotse voetbalbond nam die schorsing niet over en Varga vertrok naar Aberdeen. In 1973 werd de straf teruggebracht tot drie jaar oftewel tot mei 1974, maar nadat de Belgische voetbalbond had besloten dat de ook bij het omkoopschandaal betrokken Rolf Rüssmann met onmiddellijke ingang voor Club Brugge mocht spelen, ging de Nederlandse bond overstag en was de weg voor Ajax vrij om Varga aan te trekken. De schorsing van Steffenhagen liep af op 26 november 1973 (hij was tijdens zijn schorsing in Zuid- Afrika gaan spelen). Vooral van de briljante technicus Varga werd bij Ajax veel verwacht. Johan Cruijff was in augustus vertrokken naar Barcelona en Varga werd min of meer als zijn opvolger gezien, helemaal na zijn doelpunt bij Sparta op 26 december 1973. De dag ervoor had Cruijff voor Barcelona via een schitterende omhaal gescoord. Varga maakte tegen Sparta op soortgelijke wijze de openingstreffer voor Ajax. Het zou een van zijn weinige wapenfeiten blijken te zijn; aan het eind van het seizoen had Varga net als Steffenhagen nog niet veel laten zien. In een interview beklaagden zij zich erover dat ze geen echte kans kregen bij Ajax. Steffenhagen: 'We mogen alleen invallen bij een 5-1 voorsprong of in een zware uitwedstrijd.' Ook zouden de spelers van Ajax regelmatig grappen over het omkoopschandaal maken. Zo zouden zij knopen op hun achterzak hebben laten aanbrengen, zodat ze niet omgekocht konden worden. Varga: 'Ik heb die dingen ook in kranten gelezen. Maar van de spelers heb ik niets gehoord. Ik heb het idee dat ik als mens ben geaccepteerd, niet als voetballer.' Foto: ANP Coach George Knobel met zijn twee aanwinsten Varga (links) en Steffenhagen, die hem na het vertrek van Johan Cruijff naar Barcelona van het spitsprobleem af moesten helpen. Varga vertrok aan het eind van het seizoen, Steffenhagen zou tot 1976 een redelijke kracht in de Ajax-aanval zijn. In 1984 kwam opnieuw een verbannen speler bij Ajax binnen. Walter Meeuws had met Standard Luik de kampioenswedstrijd tegen Winterslag gekocht. Bij zijn entree in Amsterdam was Meeuws nog geschorst, maar de Belg was al dolblij dat hij die eerste maanden mocht meetrainen. In de tweede helft van het seizoen speelde de verdediger nog vijftien wedstrijden, zonder veel indruk te maken. Routine had hij genoeg, snelheid te weinig. Foto: Bart Sorgedrager De Australiër Michael Petersen in 1987 met zijn vriendin in een Amsterdamse hotelkamer. In afwachting van een huis verblijven aankopen vaak eerst in een hotel. Dit ging in het geval van Peterssen niet goed; de Ajacied vereenzaamde en verliet enige maanden later de club. Hij had welgeteld een kwartiertje in het eerste gespeeld. E JANUARI 1999 basis lag van mislukte transfers als die van Sondergaard.' Begeleiding buiten het veld had zeker in de tijd van Michels geen prioriteit. Buitenlandse spelers moesten zich bijvoorbeeld behelpen met landgenoten die een restaurant dreven in Nederland of - in het geval van Sondergaard - met een gastgezin. Poolbiljart In eerste instantie belandt een buitenlandse aankoop vaak in een hotel. Ondertussen helpt Ajax met het zoeken van een woning. Via bevriende makelaars krijgt de club 185

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 181