We moeten het nu meer van momenten hebben; bevliegingen van buitenspelers of een spits. Vroeger was het meer het systeem dat won.' Machiavellistische strategieën De spelers zijn terug, maar Olsen is nog altijd twee klankborden kwijt. Meestal blijft dat gemis onzichtbaar, maar soms blijkt het opzichtig. Een dag na de verloren wedstrijd tegen Olympiakos Piraeus staat Olsen - nog in trainingspak - vlak voor de kleedkamerdeur uitgebreid met Litmanen - inmiddels gedoucht - de fouten te analyseren. Het gaat er gepassioneerd aan toe. De trainer geeft met brede gebaren aan waar het mis is gegaan. De speler vult aan. Zijn uitdrukking is uitermate mismoedig. Dan komt Ronald de Boer langs. Ook hij is weer in burgerkleding. Hij passeert het gesprek, waaraan hij vorig seizoen nog had deelgenomen. Ronald de Boer: 'Er is heus wel iets veranderd. Vorig jaar was de verstandhouding misschien iets spontaner. Wat er is gebeurd, speelt waarschijnlijk toch echt nog wel in het achterhoofd. Ik ga nog wel goed met Olsen om, maar het is duidelijk dat er iets is beschadigd. Bij ons en bij hem. Maar ik vind dat mannen dat altijd goed kunnen scheiden. Bij vrouwen is dat anders. Die blijven langer over dingen nadenken en kunnen er minder gemakkelijk een punt achter zetten. Wij kunnen de knop omzetten en dat is in ons geval ook gebeurd. No hard feelings.' De strijd is op het scherpst van de snede gevoerd. Het doel heiligde de middelen. In de machiavellistische strategieën die gehanteerd werden tijdens het conflict, paste een bewering van De Boer/De Boer over hun trainer. De trainingen van Olsen zouden saaier zijn dan die van Van Gaal. De uitspraak is een geheel eigen leven gaan leiden en werd uiteindelijk verbasterd tot: Olsen is een saaie man. Het heeft de trainer diep geraakt. Excuses en uitleg konden de pijn nauwelijks verzachten. Ronald de Boer: 'Dat is iets wat ik nooit had willen doen. Maar Ajax heeft mij in de positie gebracht dat ik dat moest zeggen. Ik kan me heel goed voorstellen dat hij er veel moeite mee heeft gehad, en nog heeft. Er zijn nu eenmaal veel mensen die ons geloven als we zoiets zeggen. En dus is het hem gaan achtervolgen. Ik wist wel dat die uitspraak impact zou hebben, maar verder sta je er niet bij stil dat de invloed bijvoorbeeld op zijn carrière zo groot kan zijn. Logisch dat het hem dwars zit. Maar aan de andere kant kan het ook zo zijn dat hij dat zegt omdat hij weet dat hij dat moet zeggen. Hij moet zich krachtig tegen dat idee blijven verzetten, anders blijft hangen dat hij saai is.' Barcelona De gewapende vrede tussen de club en de spelers heeft soms onder druk gestaan. AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 17

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 17