The finest hour KATERN het team, maar in de Ajax-ploeg konden ze het ritme en tempo niet aan. Taalprobleem Voor de supporters van Ajax was in de jaren zestig het bezit van een buitenlandse speler de slagroom op de taart, een avontuur, een bijzonderheid. Een buitenlander verhoogde de status. Bij wijze van spreken was alles wat zo'n speler deed goed. Als je club erin slaagde om een speler die een Europa-Cupfinale heeft gespeeld aan te trekken, werd jouw club bijna als vanzelf ook een topclub. Voor Rinus Michels lag dat minder romantisch: 'Ik wilde gewoon een zo sterk mogelijk team formeren, met een brede basis. Reserves werden belangrijker in het topvoetbal. Daarom kocht ik ook de Deen Tommie Sondergaard en de Zweed Inge Danielsson.' Aan scouting deed Ajax nog niet zoveel. Sondergaard en Danielsson belandden bij Ajax via een makelaar. Danielsson en Sondergaard zijn nooit een basisspeler geworden. Michels: 'Daarvoor waren ze ook niet bedoeld. Danielsson heeft aan de verwachtingen voldaan door enkele zeer belangrijke doelpunten te maken. Sondergaard was ook een goede voetballer, maar hij kon het mentale aspect van het profvoetbal niet aan.' Beide Scandinaviërs keerden Ajax snel de rug toe. Terugkijkend betreurt Danielsson het dat hij geen echte kans kreeg van Michels. 'Voor mijn komst naar Ajax was ik een amateur. Ik moest dus erg wennen aan het hogere tempo en niveau. Ik had weinig zelfvertrouwen en leefde in een vreemd land, maar Michels sprak nooit met spelers.' Vasovic: 'Je kwam uit het Ze mislukten bij Ajax, maar Inge Danielsson, Tom Sondergaard en Dan Petersen kenden in Amsterdam wel enige momenten van glorie. Danielsson was in 1969 met vier doelpunten de grote man van Ajax in het trio wedstrijden tegen Benfica. Nadat hij zowel in Amsterdam als in Lissabon één keer had gescoord, zette de Deen Parijs op stelten door in de verlenging Ajax' tweede en derde doelpunt voor zijn rekening te nemen. Statistisch gezien was het jammer dat Danielsson niet vaak werd opgesteld: met 21 doelpunten in 27 competitiewedstrijden leek Danielsson het net toch gemakkelijk te kunnen vinden. Sondergaard en Petersen glorieerden in een KNVB-bekerfinale. Sondergaard in 1970 tegen PSV (2-0), onder andere middels een.heerlijk overstapje waardoor Piet Keizer kon scoren. 23 jaar later pingelde rechtsbuiten Dan Petersen in de Kuip tegen Heerenveen alles en iedereen voorbij. Ajax won met 6-2 en leek een nieuwe Jesper Olsen in huis te hebben. Blessures en onvrede over zijn situatie bij Ajax verstoorden dit fraaie toekomstbeeld; jammer genoeg, want Petersen leek voetbaltechnisch alles in huis te hebben om bij Ajax te slagen. buitenland naar Ajax voor veel geld en kreeg zelfs een auto, maar er waren belangrijker zaken. Ik vond het de taak van Inge Danielsson beleefde zijn 'finest hour' bij Ajax in de beslissingswedstrijd tegen Benfica in Parijs, waarin hij twee maal scoorde. Foto: Yvonne Witte de club om een aangetrokken buitenlandse speler optimaal te begeleiden. Vanwege het taalprobleem ontging je immers meer dan de helft. Toch was je geneigd om al gauw "ik snap het" te zeggen, omdat het vervelend was om iedere keer te zeggen dat je het niet begreep. Ik denk dat daar de Soms worden jonge aankopen opgenomen in een gastgezin. Een speler als Froylan Ledezma had daar geen zin in, maar de uit Curasao afkomstige Brutil Hosé voelt zich gelukkig bij de familie Reiziger.

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 179