Een buitenlander te veel KATERN kopen. Vasovic, bij zijn afscheid in 1971: 'Toen ik dat geschenk aanbood, zag ik ze denken: waarom doet hij dat, wil hij nog meer geld? Zo was het niet. Ik vond dat je na goed verlopen onderhandelingen best tot uiting mag brengen dat je tevreden bent.' Vasovic was de vierde buitenlandse speler die Ajax aantrok. De Joegoslaaf Bobo Sal kwam in 1957 echter niet verder dan een voorcontract en een enkele oefenwedstrijd. De aanvaller Ken Taylor speelde tussen 1948 en 1950 wél enkele duels in Ajax 1, maar de Brit woonde reeds in Nederland. Dat gold in 1958 ook voor de Joegoslaaf Bozo Broketa, de eerste betaalde buitenlander in Ajax 1. Ook Broketa was niet erg succesvol. Hij speelde slechts in enkele duels mee en hoewel technisch goed onderlegd, was hij tevens erg traag. Daar had zijn leeftijd (36 jaar!) zeker mee te maken, maar ook de Slavische manier van voetballen speelde daar een rol in. Die was en is nogal statisch, zeker in vergelijking met het dynamische spel van Ajax. Later kregen spelers als de statenloze Hongaar Zoltan Varga (1973-1974) en de Oostenrijker Felix Gasselich (1983-1985) ook met dit verschil te maken. Beide voetballers waren uitstekende technici die gewend waren aan een leidende positie in i De Joegoslaaf Velibor Vasovic speelde in drie Europa-Cup-1 -finales. Pas zijn derde wist hij te winnen, in 1971 met Ajax tegen Panathinaikos. De libero was de eerste succesvolle buitenlandse aankoop van Ajax. inn pooi Foto: Frans Hemelrijk Tot in 1996, toen het Bosman-arrest de voetbalwereld op zijn kop zette, gold in Nederland de regel dat bij een officiële wedstrijd op zijn hoogst twee buitenlandse spelers tegelijk in het veld mochten staan. Pas als zo'n speler twee jaar of langer in Nederland actief was gold hij als 'voetbal-Nederlander'. Een regel waar zeker in de jaren zestig en zeventig mee viel te leven, aangezien de meeste clubs toch al niet meer buitenlanders onder contract hadden staan. In de selectie voor het seizoen 1977-1978 telde Ajax drie buitenlandse spelers: de Denen Frank Arnesen en Soren Lerby en de West-Duitser Peter Lübeke. Op 21 augustus 1977, tijdens FC Utrecht - Ajax, verving Ajax-coach Tomaslav Ivic vlak na het begin van de tweede helft Hans Erkens voor Lübeke. Op dat moment had Ajax drie buitenlanders binnen de lijnen en was het in overtreding. Ajax-vicevoorzitter Dick Boering snelde naar de dug-out om Ivic op zijn fout te wijzen. Die haalde binnen twee minuten Soren Lerby naar de kant voor Geert Meijer. Na het duel waste Ivic zijn handen in onschuld: 'Ik wilde Lerby vervangen, maar pas toen Lübeke erin stond zag ik dat Lerby ook nog speelde. Vanuit de dug-out heb ik Erkens het veld niet zien afgaan, je zit daar in een nogal ongunstige positie.' Ajax-voorzitter Jaap van Praag erkende dat Ajax in de fout was gegaan, maar vond dat de wissel geen enkele invloed op de uitslag had gehad. Een discutabele opmerking, aangezien Meijer 1-1 scoorde en aan de basis stond van de winnende treffer van Schoenaker (1-2). Saillant detail: op het ruilformulier vulde Ajax na afloop de wissels Lübeke/Lerby en Meijer/Erkens in. Deze administratieve fraude leverde Ajax een boete op van 2,50. De KNVB liet het bij een geldstraf. Alléén als de uitslag aan het eind van het seizoen medebepalend voor de rangschikking zou zijn, zouden die twee minuten worden overgespeeld. Dat bleek niet nodig: PSV werd kampioen. AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 177

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 177