Schijnbewegingen op schrift De ArenA als ijspaleis Je moetscbwten, Johan Cruijff was niet alleen op het veld legendarisch, ook zijn gezegdes en taalgebruik worden door velen als zodanig gezien. Onder de titel 'Je moet schieten, anders kun je niet scoren' zijn uitspraken die Cruijff in de loop der jaren gedaan heeft, gebundeld. Johan Cruijff is niet alleen de meest geniale voetballer die Nederland ooit heeft voortgebracht, maar ook de meest welbespraakte. Je moet er maar opkomen: 'Voordat ik een fout maak, maak ik die fout niet.' Het taalgebruik van Cruijff ('Dat vind ik een negatieve invloed, wie geen enkele zin heb.') en zijn uitspraken ('Italianen kennen niet van je winnen, maar je ken wel van ze verliezen.') zijn uitgegroeid tot zijn handelsmerk. Wie het bundeltje naar onderwerpen als 'Het spelletje', 'Het diploma' en 'Het zakendoen' gerangschikte citaten doorneemt, zal tot de conclusie komen dat Cruijff eigenlijk vooral heel gewone, ware dingen zegt. 'Het feit dat ik thuis voor de buitenwereld onbereikbaar ben, beschermt me tegen het altijd met voetbal bezig zijn.' Da's logisch, en ook het volgende valt, omdat valse bescheidenheid de spreker vreemd is, in de categorie huishoudelijke mededelingen: 'Ik pas bij twee clubs, bij Ajax en Barcelona. Daar wil men het beste voetbal ter wereld spelen en wil men op het hoogste niveau presteren. Dat is mijn specialiteit.' Cruijff mag het zeggen, en als Cruijff het zegt wil men het lezen. Naast de uitspraken van Cruijff is in het boekje een aantal wetenswaardigheden opgenomen, zoals een overzicht van al zijn triomfen en onderscheidingen. Ook zijn vermeld de rode kaarten die Cruijff in zijn loopbaan heeft gekregen, veelal voor praten. (Over dat praten zei hij overigens in 1982: 'Een van de grootste mankementen in het voetbal hier vind ik dan ook dat er niet gepraat wordt. En als er gepraat wordt, gaat het om het verleggen van problemen, niet over het oplossen ervan.') Uit de eveneens opgenomen korte stukjes van journalisten als Lex Muller, Jaap de Groot, Herman Kuiphof en Martin Simek over het taalgebruik van Johan Cruijff valt op te maken dat Cruijff moet blijven praten zoals hij doet. Als het niet is omdat 'het Nederlands van Johan klopt als een bus' (Simek), dan is het wel omdat 'zijn ondoorgrondelijkheden horen bij zijn mysterie' (Kuiphof). Je moet schieten, anders kun je niet scoren' is verschenen bij Uitgeverij Bzztöh en kost 19,50. Hoewel het voetbal stil ligt, valt er tijdens de winterstop van alles te beleven in de Amsterdam ArenA. Vanaf 18 december staat het stadion in het teken van 'Winter Wonderland', een schaats- en skifestijn dat nog tot en met 16 januari zal duren. De ArenA biedt tijdens de winterstop jong en oud de gelegenheid om te genieten van een 'wintersportvakantie van een dag'. Er ligt een ijsbaan van 20 bij 30 meter, er is een skibaan met een afdeling van 40 meter, er is een gletsjerklimmuur en dwars door Winter Wonderland loopt een 200 meter lange langlaufbaan. In de chalets kan men genieten van koek en zopie, glühwein of een Hollands wintermaal, terwijl de kinderen zich vermaken in 'Disney kids' corner'. Het geheel is sfeervol verlicht. Ski's, schaatsen en eventueel ander benodigd materieel zijn aanwezig bij de attracties. Eigen schaatsen meenemen is toegestaan, echter uitsluitend kunst- of ijshockeyschaatsen (dus geen noren). Bij deelname aan de attracties is het dragen van handschoenen verplicht. Het bezoek aan Winter Wonderland kan gecombineerd worden met een rondleiding door de Amsterdam ArenA en een bezoek aan het Ajax Museum. Openingstijden 18 december t/m 16 januari10.00-15.30 uur 25, 26 december, 1 januari 12.00-17.00 uur 27 t/m 30 december 10.00-22.00 uur 2 en 3 januari 10.00-22.00 uur 20 december gesloten Prijzen Entree 2,50 Schaatsen (1 uur) 5,00 Schaatshuur 2,50 Skiën (3 afdalingen) 5,00 Klimmen (1 klim) 1,00 Korte rondleiding (volw) 7,50 Korte rondleiding (kind) 5,00 Ajax Museum (volw) ƒ10,00 Ajax Museum (kind) 5,00 Rondleiding Museum (volw) ƒ15,00 Rondleiding Museum (kind) ƒ10,00 De toegangsprijs betaalt u contant. In de Amsterdam ArenA betaalt u met de ArenA card. Bij binnenkomst kunt u deze kopen in de waardes van ƒ10, 25 of 50. Heeft u aan het eind van de dag nog ArenA's over, dan kunt u deze weer inleveren en ontvangt u het resterende bedrag retour. Informatie Informatie en reserveringen: 020-3111333. 164 AJAX MAGAZINE JANUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 164