a knudde, dan weer leek 'het lek boven', zoals het collectief werd omschreven. Het deed denken aan dat laatste seizoen onder Van Gaal. Er waren genoeg goede spelers om beter te mogen verwachten, maar het liep eenvoudig niet. Ronald de Boer: 'De vorm was minder. Er waren te weinig spelers met zelfvertrouwen. Te veel spelers wilden de bal niet echt hebben. Je ziet het. Er wordt aangeboden, maar zonder overtuiging. Niet om de bal te krijgen. Dat heeft met zelfvertrouwen te maken. De looplijnen werden niet goed gevolgd. Misschien was het voor een deel ook gemakzucht. Het idee dat we na de dubbel van vorig jaar nu weer gemakkelijk een voorsprong konden nemen, was misplaatst.' En dus kwam Ajax op achterstand en Feyenoord bovenaan. Voor de Rotterdammers en de neutralen was het leuk. Die club van harde werkers flikte het toch maar mooi. Op papier klopte het niet. Feyenoord bovenaan klopte niet. Beenhakker deed het met jongens die als je ze naar hun internationale ervaring vroeg, over de vakantie begonnen. Dat bleek tegen Stuttgart. Maar in eigen land werd de aanvankelijke stunt een langgerekte ontkenning van de realiteit. Ronald de Boer: 'Feyenoord aan kop, ik heb het niet aan zien komen. Ik vind dat ze het aardig doen. Ze hebben het geluk aan hun zijde gehad. Maar ik ben ervan overtuigd dat wij dit jaar opnieuw de beste ploeg van de competitie hebben. Als je naar de selecties kijkt, is dat geen gewaagde uitspraak. PSV is weggezakt. Dat verbaast me niet. Dat komt ervan als je zoveel dragende spelers laat vertrekken. Ze hebben niet goed ingekocht. Het gebeurt iedere club weieens.' In de competitie neigt Ajax naar kwakkelen. En ook de Amsterdamse suprematie in Europa behoort, nog los van de groepswedstrijden in de Champions League, tot een mooi verleden. Ronald de Boer is een van de weinigen die die glorie vanaf het begin heeft meegemaakt en vorm heeft gegeven. Maar heimwee is er niet. Ronald de Boer: 'Toen hadden we echt een topteam. In wedstrijden was er ook veel meer controle. Dat is nu minder. Maar we zijn nog steeds in staat om te stunten. We zijn nog steeds van internationale waarde. goed met Olsen niet helemaal. Ze lieten zich niet direct zo gelden. Schoorvoetend op kicksen kreeg de werkhervatting gestalte. Ronald de Boer: 'Dat lijkt me logisch. Je kan je na zo'n periode niet direct op de eerste training weer zo opstellen als altijd. Dat moet groeien. Eerst moesten wij een prestatie neerzetten. Als je meteen begint te schreeuwen tegen je medespelers, zou dat misplaatst zijn. Er is toch het een en ander gebeurd natuurlijk. Niet alleen tussen ons en Ajax, maar ook bij de rest van de selectie. Indirect had het conflict ook voor de anderen consequenties. Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik aan de jongens die min of meer plaats voor ons moesten maken in de basis, zoals Mario, Dani of Dean, niets gemerkt heb. Ik voelde me ten opzichte van hen ook niet schuldig of zo. Wij hadden niet voor dit scenario gekozen. Men wilde het zo. Maar wij hadden in gedachten al afscheid van de club genomen. Uiteindelijk leek het ook ons de beste oplossing om toch weer bij Ajax te gaan spelen. Dat was onder druk van de omstandigheden, en zeker niet omdat we die jongens weer uit de basis wilden krijgen. Ik kon niets anders dan mijn stinkende best doen. Misschien dat die anderen wel gedacht hebben: blijf maar lekker weg. Maar zo heb ik het niet ervaren. Je weet dat de druk op je ligt. Iedereen keek of het nu beter zou gaan, met de Boertjes weer terug. Dat is ook logisch. Ik heb er geen moment last van gehad. Ook omdat het niet mijn idee was geweest om weer terug te keren. Ajax wilde het zo, en wij hebben daaraan meegewerkt. We moesten er met z'n allen het beste van maken. Na een wedstrijd of vier, voelde ik me weer als voorheen. Toen was alles weer vertrouwd. Niemand in het Ajax- bedrijf vond het meer raar als wij op de ArenA kwamen. Van de ballenjongens tot de hoofdtrainer tot de conciërge, iedereen wist weer dat we om half tien binnenstapten.' De achterstand Het duurde lang voor er weer evenwicht viel te ontdekken in het spel van Ajax. Er werd wisselvallig gepresteerd. Dan weer was het 'Ik ga nog wel om, maar het is duidelijk dat er iets is beschadigd' AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 15

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 15