buitenlanders. Dat is moeilijk concurreren. Kijk nu naar Brutil Hosé. Hij is een heel goede voetballer, heeft natuurlijk nog een lange weg te gaan.' De vraag of Hosé's debuut dan niet verdienstelijk was, noopt Stuut tot enkele realistische bespiegelingen. 'Hosé kan het wel, maar om zich echt te bewijzen heeft hij tijd nodig. Ik ben bang dat hem die tijd niet is gegund. Dat kan eigenlijk ook niet, want Ajax moet verder. Als ze volgend jaar geen Champions League spelen, ontstaat er hier een groot probleem. Vroeger was het voor een jeugdspeler veel gemakkelijker om in te vallen in het eerste. Op dit moment lees en hoor je geregeld dat mensen zich erover opwinden dat Olsen de jeugd geen kans geeft, maar ik begrijp de trainer wel. Er is zoveel veranderd in de voetballerij. Er is nu zoveel geld mee gemoeid. Veel mensen vergeten dat. Dezelfde mensen die nu roepen dat Olsen jonge jongens moet opstellen, roepen ook weer net zo hard "oprotten met die gasten" als het niet naar verwachting loopt. Neem nu de wedstrijd tegen Croatia Zagreb. Al na een paar verkeerde balaannames van Hosé hoorde ik mensen op de tribunes klagen. Maar het is toch logisch? Die jongen komt uit het tweede en speelt ineens Europese top. Ik begrijp niet dat mensen dat niet zien. lammer, heel jammer.' En hij vervolgt, met een kanttekening bij zijn eigen betoog: 'Toch vind ik dat je het met zo'n jongen een beetje rustig aan moet doen. Laat hem net als tegen PSV in de tweede helft invallen, en zet Benni in de basis. Die is tenslotte al iets meer gewend, heeft al een wereldkampioenschap achter de rug. Nu wordt Brutil onmiddellijk afgerekend op die ene wedstrijd. Dat is niet eerlijk.' Rechten 'Over zijn eigen toekomst bij Ajax wil Stuut niet al te veel nadenken. 'Ik wil mijn eigen top halen. Waar die ligt, kan ik nog niet zeggen. Ajax, RKC, Real Madrid, Telstar, je weet het nooit. Kijk naar Michael Mols. Hij was indertijd niet goed genoeg voor het tweede van Ajax, nu is hij een topspeler. Michael van der Kruis is ook zo'n jongen. Die vonden ze hier ook niet goed genoeg. Nu speelt hij bij Excelsior en staat hij in alle Toto-Divisieklassementen bovenaan als beste speler.' Stuut realiseert zich dat het ook zomaar afgelopen kan zijn. In dat geval kan hij altijd nog terugvallen op zijn studie. Vorig jaar zakte hij voor zijn VWO-examen, maar hij is vast van plan om het papiertje alsnog te halen. Stuut: 'En het liefst wil ik daarna rechten gaan studeren. Na de trainingen kan ik thuis wel op de bank gaan zitten, maar daar heb ik niets aan. Ik vind school ook helemaal niet naar. Een goede studie is vooral belangrijk voor mijn algemene ontwikkeling. Daardoor kan ik over dingen meepraten, en dat is toch wel prettig.' Een uitzonderlijke voetballer, die Mare Stuut, van wie de liefhebber nog veel plezier zal beleven. Is het niet als speler van Ajax, dan wel van Telstar. Of van Real Madrid. vooravond van dit seizoen heb ik tegen mijzelf gezegd: Mare, je gaat er nu alles aan doen. Ik weet dat ik me dit jaar ten koste van alles moet bewijzen. Dus de stad in is er niet meer bij. Ik wil nooit over mijzelf hoeven zeggen dat ik er niet alles aan heb gedaan.' Daarvan kan vooralsnog geen sprake zijn. Stuut heeft het volste vertrouwen van Wouters en hij staat wekelijks vanaf de aftrap in het veld. Stuut: 'Vooral vertrouwen is belangrijk voor mij. Daardoor gaat het nu zo goed.' Bespiegelingen Droomt de herboren Stuut inmiddels al weieens stiekem van een debuut in de ArenA? Stuut: 'Dat zal heel moeilijk worden. Er lopen zoveel goede spelers rond in het eerste, voornamelijk AJAX MAGAZINE JANUARI 1999

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 142