een tweejarig contract, dat aan het einde van het volgend seizoen afloopt. Een mooi toekomstperspectief. Daar zag het twee seizoenen geleden niet naar uit, toen Stuut met de A2 een wedstrijd tegen Excelsior speelde waarin hij zijn kruisbanden afscheurde. De ArenA leek toen verder weg dan ooit. Stuut: 'Ik sprong op om een bal binnen te houden. Hangend in de lucht maakte ik met mijn lichaam een draaibeweging. Bij het neerkomen ging ik finaal door mijn knie heen. Ik voelde onmiddellijk dat het niet goed zat, maar in het AMC kreeg ik te horen dat er niets aan de hand was.' Een pijnlijke en slapeloze nacht verder besloot Stuut om bij het VU- ziekenhuis langs te gaan. Daar werd een scan gemaakt van zijn knie; prognose: gescheurde kruisbanden. Neerwaartse spiraal 'Enkele weken later al ging hij onder het mes. Het was het begin van zeven lange maanden revalideren. Toch begon de echte ellende pas na die tijd. Stuut: 'Toen ik eindelijk hersteld was, lukte niets meer op het veld. Een bal aannemen, een bal inspelen, ik had totaal geen ritme meer. Toen heb ik vaak gedacht: ik stop ermee. Het viel mij zo ontzettend tegen, je stelt je er helemaal op in om weer te gaan voetballen, als dat dan niet lukt is dat enorm frustrerend.' Het trof bovendien niet dat de Al, waarnaar hij na zijn revalidatie doorstroomde, bestond uit een goed en ingespeeld elftal, waardoor voor hem niets anders restte dan een plaats in de dug-out. En dat was een hard gelag voor een speler die in elk team tot de basiself had behoord. Stuut: 'Ik was een eenling in de Al. Ik viel er totaal buiten en had geen enkel contact met de technische staf.' Toch kon Stuut wel begrip opbrengen voor die situatie. 'De trainer had geen tijd om mij in te passen in zijn elftal. Logisch, hij had zijn eigen visie en beschikte daarvoor over de juiste spelers.' Een realistische denkwijze, maar desondanks leek het even goed mis te gaan met Stuut. 'In die periode ging ik heel veel de stad in om uit te gaan en om te drinken. Het voetballen zag ik niet meer zitten.' Hij dreigde in een neerwaartse spiraal terecht te komen. Zijn naam werd niet langer in één adem genoemd met het woord talent. 'Dat was heel naar. Veel mensen schreven mij toen al af. Ook merkte ik dat verschillende personen anders op mij reageerden dan daarvoor. In een dergelijke periode leer je je ware vrienden kennen. Er was een aantal jongens van wie ik op dat moment steun had verwacht. Dat is mij erg tegengevallen. Niet dat ik nu met rancune rondloop, maar als het hun ooit slecht gaat, hoeven zij van mij ook geen steun te verwachten.' Net op tijd sprong Dirk de Groot, zijn vroegere trainer uit de A2, te hulp. Stuut: 'Hij haalde mij terug naar de A2. De Groot is een fantastische en enthousiaste man, daar ging ik helemaal in mee. Door hem heb ik mijzelf hervonden. Hij heeft mij mijn motivatie teruggegeven.' Ook keerde het goede gevoel en het vertrouwde ritme terug in het jonge lijf. In het team van De Groot was Stuut een echte aanwinst en stond hij weer wekelijks in de basis. Stuut: 'Ik wilde al die mensen die mij hadden afgeschreven, laten zien dat ik het echt wel kan.' Vanaf dat moment kwam Stuut in een stroomversnelling terecht. Dit seizoen maakte hij zelfs direct de overstap van de Al naar het tweede elftal. Stuut: 'Aan de AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 141

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 141