de terugkeer van de enfants terribles werd bevestigd. Die pronte stelling kon niet worden waargemaakt. Logisch ook, want het bleef interessant hoe het de beide partijen zou vergaan. Het moet toch idioot zijn om opeens weer net te moeten doen of er nooit een schisma is geweest. Ronald de Boer: 'Ook bij Ajax voel ik me weer goed. Ik kan heel goed de knop omzetten. Ik weet dat dit het laatste seizoen bij Ajax is, hoogstwaarschijnlijk. In het begin had ik wel even moeite om het van me af te zetten. Toen was ik gedeeltelijk nog met mijn gedachten op een andere plaats, bij een andere club. Maar je keert terug op het oude nest. En zo erg was dat natuurlijk niet. Het is nog altijd een grote club, je kent hier alles. Het ging al snel weer z'n gangetje. Ik denk er verder niet meer over na.' Wat zouden de gevolgen zijn van verdringing? Zou je daar als voetballer last van krijgen als je na de pensionering juist van je welverdiende rust en geld wilt gaan genieten? Kan je het van je afzetten, dat idee dat je uitgekeken was op die PTT of KPN Telecompetities, en op al die bekende koppen die je al jaren tegenover je had gehad? Hoe zit je in de bus op weg naar RKC? Waarom is het eigenlijk een schande om fluitend naar je werk te willen? Ronald de Boer: 'De tegenstanders zie ik nu voorlopig voor het laatst. Ook al weet je dat je weer tegen diezelfde spelers moet, en tegen dezelfde club. In het veld denk je alleen maar aan winnen. Ik heb een winnersmentaliteit. Met die instelling kun je gemakkelijk terugkomen op je oude niveau. En Frank en ik hebben allebei zo'n instelling.' De inschattingsfout die zaakwaarnemer Rob Jansen op de persconferentie knarsetandend moest toegeven heeft natuurlijk ook een positief effect. Het De Boer-kamp had verwacht dat Ajax uiteindelijk wel toe zou geven. De loopgravenoorlog die ontstond, heeft de levenswijsheid een ferme impuls gegeven. Alleen, van mensenkennis is nog nooit iemand vrolijker geworden. Ronald de Boer: 'Ik denk dat ik nu best anders tegen dingen aankijk. Het is moeilijk uit te leggen. Heel veel mensen weigeren zich in onze situatie te verplaatsen. Soms ben ik wel benieuwd of anderen het zoveel anders hadden gedaan dan wij. Als alle omstandigheden hetzelfde waren geweest. Als men zich daar echt eens in zou proberen te verplaatsen, zou men ons waarschijnlijk niets verwijten. Maar het is ook moeilijk om er van buiten een goed oordeel over te hebben. Alleen wij weten hoe het is gegaan; welke afspraken er zijn gemaakt en op welke punten het is misgegaan. Er zijn van twee kanten fouten gemaakt. Maar zo wordt het niet gezien, heb ik het idee. Het oordeel is gemakkelijk gevormd, maar moeilijk te veranderen. Hoe jammer het ook is, maar daar moet je je bij neerleggen. Het vergroot je mensenkennis. Dat is het enige positieve.' Stinkende best Het duurde even voordat ze weer helemaal op gang waren gekomen. Alsof er gêne was zo timide profileerden Frank en Ronald zich op het veld. En dat terwijl alle betrokkenen verwachtten dat het nu wel weer allemaal goed zou komen. Men leunde achterover in de geruststellende wetenschap dat op het wedstrijdformulier weer twee maal De Boer stond ingevuld. Succes verzekerd. Maar zo ging het toch AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 1

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 13