7 december De selectie reist af naar Porto. In het Amsterdamse Onze Lieve Vrouwe gasthuis wordt een geslaagde revisie-operatie uitgevoerd aan de voorste kruisband van de linkerknie van Ole Tobiasen. In de algemene vergadering van het betaald voetbal in Zeist wordt besloten de invoering van de persoonsgebonden clubcard uit te stellen en een adviescommissie in het leven te konden om vanaf de zijlijnen voor het MW-doel gevaar te stichten maar altijd zat er wel weer een been of lichaam tussen. En toen ook de doelpaal in de weg stond bij een schot van Gronkjaer en een kopbal van Gorré leek het wederom mis te gaan. Gelukkig knalde Sunday Oliseh, ingevallen voor de geblesseerde Danny Blind, een vrije trap mooi in de kruising waardoor de stand weer in balans kwam (1-1), maar verder kwam de ploeg niet. Weer moesten punten worden ingeleverd en was de ommekeer uitgebleven. Europa uit Op de laatste speeldag van de groepswedstrijden in de Champions League had Ajax maar één opdracht: winnen van FC Porto. Het was maar een strohalm, want winst betekende op zich nog niets. Ajax was afhankelijk van het resultaat van de andere wedstrijd in de groep (Croatia Zagreb mocht niet winnen van Olympiakos) om tweede te kunnen worden, en zou dan nog maar af moeten wachten of het bij de beste twee nummers twee behoorde. Het rekenwerk was dus van later zorg, eerst kwam die ene duidelijke opdracht: in Porto winnen van de al uitgeschakelde tegenstander. De eer stond op het spel, en - behalve geld - misschien nog meer: overwintering. Wat er echter gebeurde, was onthutsend. De strohalm werd abrupt geknakt door FC Porto, dat geen enkel mededogen Ronald en Frank de Boer speelden tegen FC Porto wellicht hun laatste Europese wedstrijd in het Ajax- shirt. roepen. Benni McCarthy wordt door de Zuid- Afrikaanse bondscoach Trott Moloto opgeroepen voor een vriendschappelijke wedstrijd tegen Egypte op 16 december. Dinsdag 8 december Dani reageert emotioneel en verongelijkt als blijkt dat hij tegen FC Porto niet op een basisplaats hoeft te rekenen. Woensdag 9 december Ajax lijdt tegen FC Porto een ontluisterende 3-0 nederlaag. Het was duidelijk dat er tot aan de winterstop uitsluitend gewonnen zou moeten worden om nog enigszins in de buurt van de eerste plaats te blijven en in ieder geval serieus mee te blijven doen om de tweede positie op de ranglijst. De thuiswedstrijd tegen MW op 6 december zou dus zeker gewonnen moeten worden. Zelden had onze ploeg grote problemen ondervonden tegen de mensen uit Limburg. Behalve op 20 april 1980, toen Ajax in eigen huis een 6-3 nederlaag moest incasseren. Leukere herinneringen hebben de Ajacieden aan 24 januari 1965, toen in dat drama-jaar voor Ajax de ommekeer plaatsvond met de komst van Rinus Michels en de 9-3 winst op MW in de Meer. Aan een ommekeer was ook het huidige Ajax hard toe. Met nog altijd Arveladze, Litmanen en Sier geblesseerd en Tobiasen langdurig buitenspel kreeg de ploeg, bijna vanzelfsprekend, weer eens te maken met een defensief ingestelde tegenstander, die loerde op de counter en daardoor gevaarlijk bleef. Ajax deed wat het kon maar trof ook nog eens een keeper van MW die zo ongeveer de wedstrijd van z'n leven speelde zoals dat wel vaker voorkomt in wedstrijden tegen Ajax. De kansen werden wel gecreëerd maar niet benut en als het dan lang 0-0 blijft kan een wedstrijd nog naar alle kanten omvallen. Dat ging eerst richting MW door het benutten van een fout van Frank de Boer. Onnodig balverlies werd onmiddellijk afgestraft. De reacties op de tribunes spraken voor zich. Zelfs het wapperen met witte zakdoekjes, overgenomen uit het Spaanse voetbal, deed z'n intrede. Jesper Gronkjaer en Wamberto deden wat ze AJAX MAGAZINE JANUARI 1999 101

Magazine (1987-2007) | 1999 | | pagina 101