Het elftal dat aantrad tegen FC Porto. Staand vanaf links: Edwin van der Sar, Sunday Oliseh, Ole Tobiasen, Peter Hoekstra, Richard Witschge, Ronald de Boer. Gehurkt: Jari Litmanen, Shota Arveladze, Andrzej Rudy, Frank de Boer, Tijjani Babangida. verbouwingen aan het Kasteel was uitgeweken naar de Kuip en dat heeft Ajax geen goed gedaan. Met slechts achtduizend toeschouwers was de entourage allerminst stimulerend voor een spectaculaire partij voetbal. Maar dat Ajax het in deze wedstrijd zo zou laten afweten had niemand voorzien. Aanvankelijk liep het allemaal nog redelijk voor de ploeg, die aantrad zonder Blind en Babanginda. Rudy en Wamberto waren de plaatsvervangers. Ajax zocht volop de aanval en mocht maar liefst negentien hoekschoppen nemen. De kansen bleven echter weer eens onbenut. Al voor rust had Ajax er drie moeten inschieten. Sparta had aan één kans voldoende om vlak voor rust op voorsprong te komen, en toen de Rotterdammers pal na de hervatting door dekkingsfouten bij Ajax 2-0 maakten was de wedstrijd praktisch gespeeld. Ajax zag geen kans de aansluitingstreffer snel op het bord te krijgen, laat staan de gelijkmaker of nog meer. Het missen van kansen, goed keeperswerk en de lat hielden Ajax op de nul, met als gevolg de tweede nederlaag in dit seizoen en een zesde plaats op de ranglijst na acht gespeelde wedstrijden. Ter vergelijking: in het laatste jaar van Louis van Gaal stond Ajax na het EK in Engeland na acht wedstrijden op de negende plaats. 'We speelden tegen de slechtste tegenstander,' zei Ronald de Boer en daarmee zei hij veel over het spel van Ajax. 'We dachten ten onrechte dat die goal wel zou vallen. Het is schandalig hoe wij de punten hebben weggegeven.' Het waren Spartaanse tijden voor Ajax. Eén club Het was misschien maar goed dat er een periode van relatieve rust aantrad vanwege de interlandwedstrijden die overal in Europa werden gespeeld in de voorrondes van het EK in 2000. Nederland is daarvan vrijgesteld, hetgeen bondscoach Frank Rijkaard (het is nog wel even wennen!) de gelegenheid gaf in een tweetal oefenwedstrijden nieuw talent een kans te geven zich te manifesteren. Dat gebeurde tegen Peru (2-0) en Ghana (0-0). Morten Olsen moest in deze periode maar liefst tien spelers afstaan vanwege interlandverplichtingen. De Boertjes en Edwin van der Sar, Jari Litmanen, Giorgi Kinkladze, Shota Arveladze, Dani, Ole Tobiasen en Jesper Gronkjaer waren op de Europese velden bezig, terwijl Benni met Zuid-Afrika speelde. Bovendien waren Richard Knopper en Kofi Mensah geselecteerd voor het Olympisch elftal dat zo graag naar de Spelen in Sydney in 2000 wil gaan. Verder bleef de Superliga de aandacht trekken. Ajax is een van de twaalf clubs in Europa die bepaalde ideeën hebben over de opzet van een Europese competitie en daar graag over willen praten en beslissen. Ajax slaat ook buiten de grenzen de vleugels uit. Zoals al aangekondigd in de periode van de beursnotering wil Ajax gaan samenwerken met clubs die er belangstelling voor hebben om deel uit te maken van Ajax als opleidingsinstituut voor profvoetballers. Er liggen contacten in Zuid-Afrika, het Belgische Germinal Ekeren kwam in dit verband in het nieuws en ook de naam van Volendam viel. Omdat alles nog in een pril stadium verkeert, valt er nog weinig concreets over mee te delen. Ook de clubcard blijft de aandacht vragen. Bijna selectie traint in het Amsterdamse Bos. Ajax 2 speelt met 2-2 gelijk tegen Heerenveen 2. Dinsdag 6 oktober De UEFA besluit op de bondsvergadering in Lissabon de Champions League uit te breiden met acht clubs. De Europa Cup voor bekerwinnaars verdwijnt en het toernooi om de UEFA Cup wordt grootser van opzet. Vrijdag 9 oktober Danny Blind ondergaat in het VU-ziekenhuis een kijkoperatie aan de rechterknie waarbij een deel van de buitenmeniscus wordt verwijderd. Morten Olsen en Ton Pronk zien in het Willem ll-stadion Jong Oranje met 3-0 winnen van Jong Israël. Kofi Mensah is de enige Ajacied in de basis. Twee minuten voor tijd vervangt Richard Knopper oud-Ajacied Kiki Musampa, de maker van het fraaie eerste doelpunt van Nederland. Zaterdag 10 oktober Voorafgaand aan de vriendschappelijke interland Nederland - Peru wordt Rinus Michels door de KNVB benoemd tot bondsridder. Na de door Nederland met 2-0 gewonnen wedstrijd overhandigt Oranje-aanvoerder Frank de Boer een AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 95