Leo Beenhakker gedaan en met Louis van Gaal. En op die manier doen we dat ook met Morten Olsen,' aldus Van Praag, die de aanwezige vertegenwoordigers van de media nog eens verzocht geen verzinsels de wereld in te sturen. 'Wij van Ajax laten ons geen crisis aanpraten. Er is geen crisis en die komt er ook niet". FC Porto Een prachtige gelegenheid om aan te tonen dat van een crisis geen sprake was, kreeg Ajax in de tweede wedstrijd voor de Champions League tegen het Portugese FC Porto. Ajax had in het verleden geen al te beste ervaringen opgedaan met deze tegenstander, waartegen nog nooit ook maar één doelpunt gemaakt was. FC Porto Nigeriaanse vrolijkheid in het trainingskamp in Callantsoog, waar Ajax zich voorbereidde op het Champions-Leagueduel tegen FC Porto. staat bekend als een team dat perfect de counter kan uitvoeren en zeker in uitwedstrijden niet al te veel aandacht aan de aanval besteedt. In het trainingskamp in Callantsoog lukte het Danny Blind niet om op tijd fit genoeg te zijn om aan spelen toe te komen. 'Anderen zullen het nu moeten opvangen', alsdus Olsen, die Andrzej Rudy net als tegen NAC aanwees om de plaats van de aanvoerder in te nemen. Verder was de ploeg compleet. En dat was maar goed ook want FC Porto verkeerde in blakende vorm, kende weinig blessures of andere problemen en presteerde uitstekend in de Portugese competitie. Ajax begon vooral defensief wat onzeker, waardoor spits Jardel alleen voor Edwin van der Sar een vrije bal zo hard naar de grond kon koppen dat het leder via de lat over het doel stuiterde. Ajax stelde daar een eveneens vrije kopbal van Peter Hoekstra tegenover, die rakelings over ging, alsmede wat schoten uit de eerste en tweede lijn die niet helemaal ongevaarlijk waren. FC Porto bleek inderdaad een gedegen ploeg te zijn, maar de Ajacieden lieten zich niet wegspelen en leverden dit keer wel de nodige strijd om de bal. Na de 0-0 bij rust kon de wedstrijd nog alle kanten uit. FC Porto leek langzamerhand wel met een gelijkspel genoegen te willen nemen, terwijl Ajax duidelijk op meer uit was. Het spel van de ploeg kende uitstekende momenten en dat werd na een kwartier in de tweede helft beloond met een succesvol schot van Rudy vanaf vijfentwintig meter waardoor doelman Correia volledig werd verrast( 1-0). Het eerste doelpunt voor Ajax in het Europese voetbal van de Pool hielp Ajax van het trauma af dat er tegen Porto nog nooit gescoord was. De Portugezen voelden zich toen toch wel geroepen wat meer de aanval op te zoeken. Ruim tien minuten later was het door een dekkingsfout alweer gelijk toen Zahovic de bal na een steekballetje net over de doellijn achter Edwin van der Sar kon frommelen (1-1). Het deerde Ajax niet. Met Dani voor Richard Witschge en Gerald Sibon voor Shota Arveladze trok men ten strijde voor die verlossende tweede goal en de volle winst. Die kwam vijf minuten voor tijd uit een strafschop, toegekend nadat Sibon was aangetikt. Jari Litmanen weerstond de druk, nam een hupje, dan de aanloop en schoot de bal perfect in. Al lang heeft de Fin geen strafschop gemist. 'Het is gewoon een kwestie van veel oefenen,' verklaarde hij laconiek. Met het benutten van de strafschop bezorgde hij niet alleen zijn ploeg de winst en de penningmeester een leuke avond, hij plaatste zichzelf met 24 doelpunten ook aan de top van het klassement van Ajax' Europa- Cuptopscorers. Johan Cruijff was blijven steken op 23 doelpunten. Spartaans De verwachting was gerechtvaardigd dat Ajax in de wedsrijd tegen Sparta zou laten zien dat het op de weg terug was beland. De Spartanen verkeerden in de onderste regionen op de ranglijst en hadden in deze competitie nog weinig laten zien. Bovendien kon Ajax zich in de competitie niet zoveel meer veroorloven wilde het de aansluiting met de kop niet verliezen. En als dan ook in dat weekeinde FC Twente en Feyenoord elkaar treffen en een van de ploegen in ieder geval puntverlies zal gaan incasseren, is het zo logisch als wat dat een door het resultaat tegen FC Porto gesterkt elftal ervoor zorgt dat het zelf de punten zeker stelt. Komen we in ieder geval weer een stukje dichterbij. Maar soms is iedere logica uit het voetbal verdwenen, want het liep helemaal anders. Vanwege mee te kunnen spelen tegen FC Porto. Morten Olsen houdt nog een slag om de arm. Stadion Amsterdam NV gaat via een arbitragezaak proberen een oplossing te verkrijgen voor met de bouwers van het stadion gerezen geschillen over onder andere de almaar verpieterende grasmat. Woensdag 30 september In de ArenA wint Ajax de tweede Champions-Leaguegroepswedstrijd met 2-1 van FC Porto, onderdag 1 oktober In de Amsterdam ArenA wordt een begin gemaakt met het plaatsen van een nieuwe grasmat. Vrijdag 2 oktober Een delegatie van Ajax voert in Genève opnieuw gesprekken met een aantal Europese clubs en vertegenwoordigers van de UEFA over hervormingen in de drie Europa-Cuptoernooien. In Soccer World wordt de video 'Wanted: Dani' gepresenteerd. Zom 4 oktober Ajax verliest met 2-0 van Sparta. De wedstrijd wordt gespeeld in het Feyenoord-stadion, waarheen Sparta is uitgeweken in verband met de verbouwing van het eigen stadion op Spangen. De AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998 97

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 93