'Ik was een het ging me te gemakkelijk af' verwend jochie, 18 mei 1964, de Spaarndammerbuurt viert feest. De Spaarndammerbuurt, de 'DWS-wijk'? Ja, want het was niet Ajax dat dat seizoen bovenaan eindigde, maar Door Wilskracht Sterk. In de Meer is het die dag muisstil. Ajax speelt zijn laatste wedstrijd van het seizoen in Breda, tegen NAC. Een wedstrijd om de, eh, vijfde en zesde plaats. Ajax wint met 3-2. Gevierde man is de 18-jarige midvoor van Ajax. Hij scoort in zijn debuutwedstrijd de winnende treffer. Een droomstart die voor Ton Fens geen vervolg zou krijgen. De ras-Amsterdammer speelde nooit meer in Ajax 1. Ton Fens was een eendagsvlieg bij Ajax. 'Maar als Cees Groot tegen Go Ahead niet had geweigerd om zich te laten wisselen, had ik twee wedstrijden gespeeld.' In het industriegebied aan de Cruquiusweg in.het Oostelijk Havengebied te Amsterdam kijkt Ton Fens niet verbitterd terug op zijn korte verblijf bij Ajax. De ■Kteur van het familie aannemingsbedrijf Afezo (Anton Fens en Zonen): 'Welnee, ik heb in de jeugd een fantastische tijd gehad. We hadden een elftal met echte Amsterdamse jongens. We speelden goed voetbal en waren echte vrienden.' Ton Fens is een van de vele jongens uit Amsterdam-Oost die in de jaren zestig bij Ajax opvallen. Andere namen: Sjaak Swart, Ton Pronk en Johan Cruijff. 'Ik kom uit de Indische Buurt. En dan is Ajax je club. Ik speelde echter in de jeugd van De Volewijckers in Amsterdam- Noord. De vader van een vriend van me werkte in Noord. Via hem kwam ik bij De Volewijckers terecht. We speelden met de EENDAGSVLIEGEN door Marcelle van Hoof foto's Yvonne Witte B-junioren in dezelfde competitie als Ajax. Hun jeugdtrainer Jany van der Veen nodigde me uit voor een proeftraining. Ik werd aangenomen, samen met nog een speler van De Volewijckers, Han Meijer.' Fens en Meijer, die curieus genoeg later ook één wedstrijd in Ajax 1 speelde, kwamen terecht in de A-junioren. Fens was bij De Volewijckers rechtsbuiten, maar Van der Veen zette hem bij Ajax in de spits. Fens: 'Ik was niet groot, maar van koppen hoefde je het ook niet te hebben bij Ajax. Er werd over de grond gevoetbald. Ik was een typische Ajax-speler: alles gebeurde op techniek, met veel overzicht. Ik was een beweeglijke speler, die veel uitweek naar de zijkanten. Dat waren allemaal vaste Ajax-patronen. Ik moest de gaten trekken. Jany van der Veen was duidelijk gecharmeerd van me. Hij was een keiharde trainer. Veel hameren op discipline. Op tijd aanwezig zijn, samen warming-up doen, shirt in de broek, nooit verzaken. Maar dat hoort bij Ajax. De opleiding bij Ajax was ook in die tijd al goed. En dat bedoel ik op voetbalgebied, want verdere begeleiding was er niet. Men vroeg niet, zoals nu, naar je schoolprestaties. Het was trainen, trainen en nog eens trainen. Zeker drie, vier keer per week. In mijn eerste jaar bij Ajax speelde ik samen met onder anderen Hennie Schipper, Hennie Oldenziel, Peter 80 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 76