Gemengde gevoelens Tot 1973 heb ik in Amsterdam gewoond. Geboren en getogen in de Bos en Lommerbuurt in Amsterdam-West. Vanaf de vierde verdieping in onze straat keken wij recht op een pleintje. Op de blinde muur naast de herenkapperszaak was met witte kalk een doel geschilderd, en net als de meeste doelen in mijn buurt, was het midden verfraaid met de letters AJAX. Na mijn middelbare school kwam ik terecht bij de Rijkspostspaarbank in de Van Baerlestraat en wat ruimer in het zakgeld. Met een collega reisde ik elke veertien dagen met de Ajax-expres het land door. Ook het elftal ging toen nog met de trein. Suurbier, Keizer, Cruijff en Vasovic in de eerste, en wij in de tweede klas. Hopend op een knik of een 'hallo' van een speler, als die langs ons kwam op weg naar het restauratierijtuig. In Enschede, Maastricht of Groningen liepen we met rood-witte petten op, van het station naar het stadion, in de vaste overtuiging dat onze idolen die boeren wel even zouden inmaken. Je was Amsterdammer dus was je Ajax. Vanwege mijn werk bij NOS-Langs de Lijn verhuisde ik uit Amsterdam. De gang naar de Meer zat er niet meer zo in. De meeste zondagen had ik mijn werk in de studio in Hilversum, en Ajax kwam slechts nog op doordeweekse dagen echt aan bod. Al snel probeerde mijn baas me te leren, dat een redacteur bij de NOS geen voorkeur had. Ik was journalist en moest me als journalist opstellen. Het bleek een onvervulbaar verlangen. Je leert een krolse kat sneller hoofdrekenen dan een geboren Amsterdammer neutraliteit. In de studio werd steevast het binnenkomende tv- signaal van het interne net op Ajax geschakeld, en stond ik als 'neutraal' redacteur schouder aan schouder met portiers en technici naar de wedstrijden van mijn club te kijken. Door het dolle bij de verovering van de Europa Cup 2 in Athene, juichend bij de winst van de UEFA Cup en ontroerd bij de prijsuitreiking van de Champions League. Onze jongens: Van der Sar, Kluivert, Rijkaard, Davids, Seedorf, Overmars en al die andere echte Ajacieden. De meesten kwamen uit Amsterdam, net als ik. belastingklimaten, en grote commerciële tv-stations, de sport uiteindelijk zullen beheersen. Marco van Basten, Frank Rijkaard, Patrick Kluivert, Edgar Davids, Clarence Seedorf, Marc Overmars, Dennis Bergkamp en binnenkort de tweeling De Boer zijn vanwege oneigenlijke concurrentie niet meer in Nederland te houden. In de loop der jaren ben ik bij de NOS door een soort vacuüm omhooggezogen. Ik ben nu Hoofd Sportprogramma's Radio, en dus ook de baas van Langs de Lijn. In mijn huidige functie beantwoord ik brieven van fanatieke Feyenoord-supporters die beweren, dat onze verslaggevers te veel Ajacieden zijn. Ik ontken dat ten stelligste. Net zoals ik Ajax-fans vertel, dat NOS- verslaggevers geen voorkeur voor Rotterdamse clubs hebben. Helaas lieg ik er tegenwoordig geen woord van. Voetbal is nog steeds een spel, maar vooral een spel van goed zaken doen. Een club die zich in de top wil handhaven, moet naast een aantal excellente voetballers een aantal grote zakenlieden in zijn staf hebben opgenomen. Door de explosie van de bedragen voor tv-rechten is geld bijna altijd de doorslaggevende factor geworden. En het lijkt erop, dat de landen met gunstige GASTCOLUMN door Ferry de Groot Enige weken geleden reed ik op woensdagavond terug van een vergadering naar huis. Op de radio was Jack van Gelder met een wedstrijdverslag van Ajax tegen Porto: OlisehWamberto, Litmanen, Dani, Kinkladze, Tobiasen, Rudy, Arveladze, Grenkjcer, Benni, Babangida...Zouden die knuppels bij de UEFA zich niet eens met andere zaken bezig moeten houden dan met steeds hogere sponsorcontracten, televisiedeals en waanzinniger winstpremies? Zou het niet beter zijn als ze eens zouden gaan werken aan een grotere rechtsgelijkheid van de Europese clubs onderling, waardoor het voor Spaanse, Italiaanse en Engelse tycoons onmogelijk zou worden om alle andere competities leeg te roven? Zou ik me niet veel meer Ajax- aanhanger voelen, als Jack van Gelder daardoor verslag kon doen van een elftal met een overwegend Amsterdamse basis? AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998 77

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 73