Juan begint vrolijk te fluiten, en vervolgt: 'Het is waar wat hij zei. In Argentinië fluiten de mensen op straat.' Juan gebruikt vooral de telefoon om de contacten met zijn directe familieleden te onderhouden. Hij belt dagelijks met ze. 'Met mijn overige familieleden communiceer ik vooral via e-mail. Ik heb thuis een computer met internet aansluiting. Op internet kan ik iedere dag de Argentijnse kranten lezen. Ik heb de keuze uit zes a zeven verschillende kranten. Ik ontvang thuis ook de Argentijnse radio. Toch is het gemis van mijn familie en vrienden hier niet te compenseren. In Spanje of Italië zou dat beter kunnen, die landen staan dichter bij Argentinië. Ik ga in Amsterdam weieens uit naar restaurants als El Rancho, Alberto's en Luna. Op die plaatsen wordt vaak Argentijnse muziek gemaakt. Muziek is belangrijk in Argentinië, en dan in het bijzonder de tango. Moeilijk om op te dansen, maar heel mooi om naar te luisteren. De tango is melancholiek, maar als je goed luistert, leeft het. Vooral onder ouderen in Argentinië is de tango populair Rozentuinen in Palermo, de wijk waar Juans familie woont. De haven van Mar del Plata, waar het in janauari en februari volop zomer is. Asado (vlees van de grill) is een begrip in Argentinië. Jongeren luisteren veel naar moderne muziek. Vooral rock is populair.' Nederlandse cultuur 'Het grote verschil met Argentinië is de afstand tussen de mensen. Dat is het minder goede punt van Nederland. Bij ons wordt meer gedeeld, in Nederland voel ik afstand in vriendschapsbanden. Ik heb het daar bij Ajax weieens over met de jongens, het wordt door hen erkend. In Argentinië is het heel gebruikelijk om na de training nog even een uurtje ergens met een aantal jongens koffie te drinken en na te praten. Hier is dat moeilijk, want iedereen gaat naar huis. Een sterk punt van Nederland vind ik trouwens de veiligheid, 's Nachts om vijf uur kun je gewoon over straat lopen, dat is in Buenos Aires niet zo vanzelfsprekend. Jullie economie is goed, dat vind ik ook een pluspunt. Argentinië staat economisch voor een belangrijke fase. De verschillen tussen arm en rijk zijn groot en het is niet duidelijk hoeveel geduld de arme mensen nog hebben. Ik denk dat die verschillen op termijn kleiner zullen worden. Ik ben hoe dan ook trots op mijn land, net als alle Argentijnen. Tijdens het WK voetbal was het stil op straat als Argentinië speelde. De heisa rondom Maradona heeft het voetbal-imago van Argentinië geen goed gedaan. Hij was de beste speler van de wereld. Diego heeft een zwaar leven gehad. Hij kon nooit ongezien over straat lopen, nergens. Voor de Argentijnen is Diego nog steeds God. Hij heeft alles voor de mensen gegeven, vinden de Argentijnen. Ons voetbal is minder hard dan vroeger, maar het zal wel altijd hard blijven. De Argentijnse vlag betekent alles, net als het Argentijnse shirt. In dat shirt voelt het alsof elke bal de laatste kan zijn. Dat verklaart de enorme passie en hardheid. Iedereen wil winnen. Voetbal betekent alles voor de Juans reistips Voor wie een keer naar Argentinië op vakantie wil, heeft Mariano Juan de volgende tips: 'Als je voor de zon wilt komen, moet je in januari of februari naar Mar del Plata gaan. Daar is het in die tijd volop zomer. Het is een prachtige stad, met schitterende stranden. Het is er vol met mensen. Ze hebben het beste vlees van de wereld en de vrouwen zijn er heel mooi... Maar Argentinië heeft meer, eigenlijk alles. In het zuiden ligt veel sneeuw en er zijn mooie skigebieden. Met school ben ik een keer geweest in San Carlos de Bariloche, in het oosten. Dat is een leuke plek voor jongeren, met discotheken en skimogelijkheden. In het noorden liggen de Iguazü-watervallen. Absoluut een bezienswaardigheid. Aan de Chileens- Argentijnse grens ligt de Cordillera de los Andeseen fraai berggebied. Voor wie van het nachtleven houdt, is Buenos Aires de aangewezen plek. Daar gebeurt elke nacht wel iets.' 70 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 66