Foto: Anefo Kuil. 'Dan speel ik geen wedstrijd meer voor Ajax, dreigde ik. Ik vond dat zo'n vuile rotstreek.' Hij hield zich, anders dan Ronald en Frank de Boer, aan het dreigement. De razendsnelle rechtsbuiten vertrok naar PSV, dat hem uiteindelijk wel voor anderhalve ton mocht hebben. 'Anders was ik echt gestopt hoor,' zegt hij vol overtuiging. Nu, jaren later, kan hij relativeren. 'Het was een heel begrijpelijk standpunt van Ajax. Zij wilden mij simpelweg niet kwijt. Daaruit sprak juist waardering. Maar dat besefte ik pas later.' Ondanks deze vervelende affaire heeft hij zijn Ajax-hart nimmer verloren. Van der Kuil: 'Ik weet zeker dat Ronald en Frank de Boer er na hun carrière precies hetzelfde over zullen denken.' Tiny, die zojuist de plakboeken terzijde heeft geschoven, valt bij: 'Piet wist van zichzelf niet hoe goed hij kon voetballen. Hij deed alles op intuïtie, dacht altijd een paar stappen vooruit. Piet Keizer vertelt hem altijd: Piet, die Overmars is een aardige rechtsbuiten, maar hij kan niet aan jou tippen.' Van der Kuil was niet alleen razendsnel, ook leverde hij, als eenmaal de achterlijn bereikt was, haarzuivere voorzetten af. Van der Kuil, aangespoord door zijn vrouw: 'Ja, ik plaatste de bal altijd op het juiste moment.' Vrienden en bekenden zeggen hem vaak: 'Piet, jij had nu moeten voetballen, dan was je miljonair geworden.' Waarop Piet antwoordt: 'Maar ik heb samen met een van de beste voetballers aller tijden in het Nederlands elftal gespeeld, met Abe Lenstra. Dat pakt niemand mij meer af. Ik kan nu wel zeggen: wat jammer nou toch, maar wat koop ik daarvoor? Als, als, daarmee kijk je een koe in zijn kont.' Tiny: 'Hij neemt alles op hoor, Piet, let op je woorden.' Piet haalt zijn schouders op. 'Ik heb mijn tijd gehad, en ik had het voor geen goud willen missen.' Stanley Matthews Ziet Van der Kuil vandaag de dag eigenlijk nog weieens soortgelijke buitenspelers? Tiny antwoord als eerste: 'Niet één.' Piet: 'Tegenwoordig spelen er nog maar weinig ploegen met echte buitenspelers. Maar Babangida vind ik wel een goede. En Boussatta van AZ vind ik ook een lekker voetballertje. Hij is razendsnel en heeft een goede voorzet. In mijn periode als trainer van Telstar heb ik die jongen nog gehaald. Hij heeft zich uitstekend ontwikkeld.' Maar die jongens kunnen niet tippen aan Van der Kuil en zeker niet aan de Gadegeslagen door Coen Moulijn (midden) onderzoekt dokter Pannekoek van het Nederlands elftal de voet van Piet van der Kuil. De dokter besliste dat Van der Kuil de vriendschappelijke wedstrijd tegen Zwitserland op 2 november 1958 niet hoefde missen. Engelsman Stanley Matthews. Dat was een geweldenaar. Van der Kuil: 'Matthews was als kleine jongen mijn grote idool. Ik had mijn hele kamer volhangen met foto's van die man. Hij is de beste rechtsbuiten aller tijden. Die had zoveel klasse, zoveel techniek.' Daarbij viel ook de gelouterde rechtsbuiten Gento van het grote Real Madrid uit de jaren zestig in het niet, aldus Van der Kuil. 'Echt, als Matthews het op zijn heupen kreeg speelde hij alle backs horendol.' Zoals Van der Kuil Kees Kruis eens helemaal gek maakte in een wedstrijd. 'Dat was in de Meer tegen NAC. Zodra ik Kruis gepasseerd was, zocht ik hem opnieuw op, om hem nogmaals te passeren. Helemaal gek werd hij ervan. Hij riep nog: waar ben jij nu mee bezig, man.' Van der Kuil en linksback Kruis waren teamgenoten in het Nederlands elftal. Voorafgaand aan de wedstrijd die middag, weigerde Kruis om ook maar een hand uit te steken naar Van der Kuil. 'Daardoor was ik pisnijdig en ik dacht: ik zal jou krijgen. Ik weet zeker dat hij er nu nog weieens wakker van ligt.' Zeker als Kruis er de kranten van destijds nog eens op naslaat. Van der Kuil speelt met Kruis kopten de ochtendbladen unaniem. Alle lovende krantenberichten van weleer moeten Van der Kuil een trots gevoel geven. Van der Kuil, verbaasd, op die suggestie: 'Trots, ben je gek. Het was een mooie tijd, niet meer niet minder.' Tiny: 'Wij zijn altijd maar heel gewoon gebleven. Hebben nooit met de borst vooruit gelopen.' En zo is het. In de middenklasser rijden wij terug naar het station. Van der Kuil begint nog maar eens over het huidige Ajax. 'Hoewel het het het op dit moment niet best loopt, is het toch altijd de moeite waard om te gaan kijken. Er is altijd wel weer een speler die een mooie individuele actie in huis heeft. Dat is Ajax.' Maar mooier dan nostalgie zijn de acties van vandaag nooit. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 60