vroeger in de Meer de gang uit liepen richting het veld, dan wachtten wij altijd op de tegenstanders. En zodra die ons passeerden, deden wij net alsof wij ze niet zagen.' Even ontzag inboezemen. 'Dat leverde je al een half punt op,' zegt Van der Kuil. 'Dat zie ik niet bij deze jongens. Terwijl Ajax gemakkelijk kampioen kan worden. De kwaliteit is er. Maar het gaat niet vanzelf. Olsen moet die gasten vaker op hun klote geven.' Van der Kuil herinnert zich nog een trainer uit zijn periode bij Ajax, Humenberger. 'Dat was geen grootse trainer, hij had niet al te veel tactisch inzicht.' Maar Humenberger hield wel de regie strak in handen. Daardoor werd Ajax in het seizoen 1957-1958 kampioen, zo weet Van der Kuil. Volgens hem is Olsen niet langer de juiste man om Ajax tot dergelijke daden aan te sporen. 'Laatst nog sprak een Kennismaking met Prins Bernhard na de wedstrijd Ajax - PSV om de Koningin Juliana-beker op 30 april 1957. Ajax won met 2-0 van Van der Kuils latere club. mannetje mij aan, ook zo'n oud lulletje. Hij zei: ik zou willen dat ik die gasten eens flink kon toespreken. Die trainer zegt nooit wat.' Legio handdrukken en schouderklopjes Dan valt Tiny, die inmiddels is bijgeschoven, hem in de rede. Een van de vele plakboeken ligt voor haar op tafel. 'Moet je horen. Ik lees hier een oud krantenbericht over Piet: Met een virtuoos doelpunt, gescoord in de vijfendertigste minuut van de eerste helft van het duel tussen Ajax en Willem II, heeft Piet van der Kuil zijn onmiskenbare klasse bewezen. Naast het doel van de Tilburgers waren doelman Feyt, linksback Van der Luitgaarden en stopper Mertens in een KUIL ingewikkelde strijd om de bal gewikkeld, met tussen hen in de zittende - en feitelijk kansloze - Ajacied. Het leek slechts de vraag, wie van de Tilburgse verdedigers er uiteindelijk in zou slagen, de gecompliceerde situatie te klaren. Doch niet een van hen, maar Van der Kuil gaf op verbluffende wijze antwoord op deze vraag. In een fractie van een seconde kwam de bal binnen het bereik van de linkervoet. En voordat de ontredderde Brabantse defensie zich kon realiseren wat er precies gebeurde, verdween de bal uit Aj ogenschijnlijk onmogelijke hoek toch over de, geheel onbeschermde, doellijn. Een minutenlange ovatie van de 19.000 toeschouwers volgde, terwijl bijna het gehele elftal van Ajax zijn bewondering over de briljante wijze, waarop deze voltreffer tot Foto: Anefo AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 57