Foto: Yvonne Witte land kan komen te spelen tegen de wereldkampioen. En dan, zoals onlangs gebeurde met IJsland tegen Frankrijk, voor een verrassing kan zorgen. Of neem Cyprus dat van Spanje wint. Daarmee zorg je ook voor binding, dat maakt voetbal interessant. Voor de grote voetballanden is dat misschien minder leuk, maar in een breder perspectief, in het belang van het voetbal in het algemeen, is dat wel goed. Nee, ook in het groter geworden Europa zie ik niets in een verdeling. Volgens mij heeft dat een negatief effect. Ik denk eerder dat er in de nationale bekertoernooien moet worden gesneden. Je ziet dat, met uitzondering van Engeland, die toernooien door de clubs vaak niet meer voor vol worden aangezien. De waarde van die bekertoernooien vermindert. Je zou ook kunnen denken aan het kleiner maken van de competitie. Zestien clubs in plaats van achttien. Dat scheelt toch weer een aantal wedstrijden. Voetballers hebben zowel op fysiek als op mentaal gebied de tijd en de ruimte nodig om te herstellen. Die tijd en die ruimte is er in steeds mindere mate. En voetballers zijn geen robots en dat zullen zij ook nooit worden. Het mag nooit gebeuren dat zij het veld ingaan met een blik op de klok en met de gedachte dat de wedstrijd maar snel voorbij moet zijn. Het plezier in hun sport mag geen geweld worden aangedaan door een te vol programma. Er moet honger blijven naar de wedstrijd.' woensdag, zondag, enzovoorts. Als club moet je dan ingedekt zijn tegen blessureleed, schorsingen, vormverlies. Maar je moet er wel voor zorgen dat je voldoende balans in het team hebt, zodat het niet voor problemen zorgt. Je moet een aantal spelers hebben die vanuit hun situatie er begrip voor hebben niet wekelijks te spelen. Jonge spelers die weten dat zij tijd nodig hebben om te rijpen en kunnen accepteren dat zij niet altijd zullen spelen. Ik ben ervoor dat er van hogerhand, bijvoorbeeld de UEFA, verplicht wordt gesteld dat binnen de selectie van een club een vastgesteld aantal jonge spelers, bijvoorbeeld onder 21 jaar, een plaats hebben. Zoals dat in Spanje het geval is. Wanneer dat niet wordt opgelegd, is het niet reëel te denken dat de clubs dat uit zichzelf doen.' Fysieke en mentale belasting De Engelse weken waarover Morten Olsen het heeft, zullen niet verdwijnen. Integendeel, het ziet ernaar uit dat de belasting van de spelers groter zal worden. Zeker met de aanstaande uitbreiding van de Champions League tot wat erg veel weg heeft van een Europese competitie. Waar moet de ruimte vandaan komen om de voetballers niet constant te overbelasten? Minder interlands, een kleinere nationale competitie? Olsen: 'Ik zie niets in een verdeling van Europa in een A- en een B-poule wat betreft de interlandwedstrijden. Het is ook de charme van het voetbal dat een klein 36 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 36