elkaar kunt communiceren en dat kan een slechte invloed hebben. Ikzelf was twintig toen ik als jonge voetballer van Denemarken naar België verhuisde om daar professional te worden. Dus ik ken de problematiek wel, al is het een groot voordeel wanneer je uit West- Europa komt. De omschakeling op het gebied van leefomstandigheden is lang zo groot niet als de omschakeling van West- Europa naar de Latijns-Europese landen. Dan is het redelijk te veronderstellen dat de aanpassing meer tijd vergt. Maar tegenwoordig hebben wij te maken met verandering van continenten. Een nog groter verschil. Zuid-Amerikanen, Afrikanen, Midden-Amerikanen. Zij komen uit een nog heel andere cultuur. Het is niet altijd eenvoudig om die integratie volledig tot stand te brengen. Dat kost tijd, inspanning, het vergt begrip. Van beide kanten. Ik beschouw het als een extra uitdaging om daarmee om te gaan. Maar het is een voorwaarde dat de bereidwilligheid er van beide kanten is. Staat een speler niet open voor de omschakeling die er van hem verwacht wordt en die noodzakelijk is, dan Foto: Yvonne Witte kan hij beter elders zijn heil zoeken. Ik zeg niet dat hij per se Nederlands moet eten, maar hij moet zich binnen de sociale verhoudingen van een club kunnen aanpassen. Wij moeten hem de hand reiken en de speler moet de intentie hebben om die hand aan te nemen. Anders functioneert het niet. Het begrip mag echter ook niet zover gaan dat de ene speler zich wel en de andere speler zich niet aan de vastgestelde regels kan houden. Wat dat betreft moet er één lijn getrokken worden. Toch moet je in een groep van pakweg zesentwintig spelers als trainer de spelers soms verschillend benaderen. Het gaat uiteindelijk om één ding. En dat is het functioneren van het elftal, van het team. En het kan zijn dat het verschillend benaderen van de individuen met wie je werkt, het beste resultaat oplevert. Maar nogmaals, dat moet gebeuren zonder dat de regels die je vaststelt, worden overtreden.' Brede banken Morten Olsen heeft het over een groep van zesentwintig spelers. Zo'n grote groep voetballers is geen uitzondering. Wie om zich heen kijkt, ziet hetzelfde beeld in zowel binnen- als buitenland. Brede banken. Ruime selecties met veel spelers van hoog niveau, van wie er dus op zondag of woensdag steeds een aantal niet in het veld komt. Het lijkt een tendens waar niet aan te ontsnappen is. De belangen zijn zo groot dat de clubs het zich niet kunnen veroorloven om door tegenslag van blessures of schorsingen een aantal voetballers voor langere tijd te moeten missen. De invallers moeten van gelijkwaardig of bijna gelijkwaardig niveau zijn. Enerzijds kiezen de voetballers daar zelf voor, anderzijds is het een kromme, tegennatuurlijke situatie. Neem als voorbeeld Nwankwo Kanu. Bij Inter is de begaafde Nigeriaan niet meer dan een van de vele wachtenden op een plaatsje in het elftal. Zijn talent is niet te aanschouwen, het publiek wordt een artiest onthouden. En hoe lang houdt de voetballer, ondanks de hoge salariëring, het vol om fit maar machteloos te moeten toekijken in plaats van te spelen? De verloren jaren zijn nooit meer terug te krijgen. Het moet moeilijk zijn als speler met zo'n situatie te leren leven en het kan de trainer vervolgens ook met een probleem opzadelen. Olsen: 'Voetballers die naar topclubs komen, weten dat zij met zo'n situatie te maken krijgen. En toch is het maar zelden zo dat zij die concurrentie niet aan willen gaan. Op het moment dat je ze de situatie schetst, is het nooit een probleem, maar zij worden er wel mee geconfronteerd en dan is het moeilijker om te accepteren. Bij een topclub ligt de druk veel hoger dan bij een subtopclub of een club die nog lager ligt. Verlies wordt als een drama ervaren, is niet acceptabel. Dat is heel verschillend met de situatie elders. Het klinkt gek, maar bij een topclub is vaak veel minder te winnen dan bij een kleinere club. Winst wordt als normaal, zowat als vanzelfsprekend beschouwd. Wanneer er zoveel kwaliteit op de bank zit, voetballers van groot kaliber niet aan spelen toekomen, dan is dat natuurlijk een kwalijke zaak. Dat er ruime selecties zijn, is op zich niet verkeerd. Wij verkeren regelmatig in de situatie waarin sprake is van wat ik "Engelse weken" noem. Wedstrijden op woensdag, zondag, AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998 35

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 35