"Ik ben me in die tien jaar wel gaan realiseren dat een voetballer geen jukebox is die het weer doet als je er een gulden instopt." Michael van Praag in Algemeen Handelsblad van 30 september Zodra een voorzitter van een voetbalclub na de wedstrijd op eigen verzoek de microfoon ter hand neemt, is er iets aan de hand. Christiaan Ruesink in Algemeen dagblad van 28 september De Boer ploegt voort. Taco van der Velde in Voetbal International van 30 september De Nederlandse kampioen maakt de faam dit seizoen op geen enkele manier waar. Hoewel: de wijze waarop voorzitter Van Praag het bestaan van een crisis ontkende, past goed bij Ajax dat niet in staat is rustig te reageren op teleurstellende prestaties. Paul Onkenhout in de Volkskrant van 30 september Naar mijn idee worden columnisten van niveau geacht materiaal van kwaliteit te leveren, en niet om andere mensen de grond in te schrijven. De heer Jansma vindt het echter nodig Co Adriaanse en public toe te spreken. Wie denkt Kees Jansma wel dat hij is? Jazeker, wij leven in een vrij land. Iedereen heeft recht op een eigen mening. Co Adriaanse heeft zijn mening de afgelopen weken diverse malen gegeven. Hèm werd ernaar gevraagd. De heer Jansma wordt helemaal niets gevraagd. Hij geeft ook geen mening. Hij schrijft zelfs geen column. Hij probeert alleen Co Adriaanse op een ordinaire manier naar beneden te halen. Ingezonden brief van Yvonne de Baay in Voetbal International van 30 september Ik ben dan misschien geen VI-columniste, maar ik zit wèl op hetzelfde niveau als Co Adriaanse! Ingezonden brief van Yvonne de Baay in Voetbal International van 30 september Het gedicht 'Bedankt' is eerder gepubliceerd in fanzine De Ajax Ster nummer 17 (23 augustus 1998) en is in ieder geval niet afkomstig van ene Barry Nas uit Almere. De enige subtiele wijziging is de regel 'Ajax kampioen' in plaats van 'Joden kampioen' zoals de originele tekst luidt. Ingezonden brief van Ronald Pieloor in Voetbal International van 30 september P. Nte Mnoüp .Aitjjóvev Bitoke TópmavoEV OAIOE KivkAóvtïe 6uvaTÓTr)Ta va pefvouv arov TrayKO. 0. Nte Mnoup MéAviot Vermoedelijke opstelling van Ajax tegen Olympiakos in To Episemo Periodiko tou Olympiakou van oktober Wie live-wedstrijden wil zien heeft een abonnement op Canal+, wie dat niet wil kan bij de NOS alle topduels in ruime samenvatting zien. Daar heb ik zelf voor gezorgd! Kees Jansma in Voetbal International van 30 september Drie dagen later wint Ajax met 2-1 van FC Porto, zijn de supporters vrolijk en wordt de naam van Morten Olsen in de sfeervolle Arena gescandeerd. 'Hoezo crisis?' bijt Ajax' huisjournalist enkele verslaggevers toe. Alles is weer bij het oude. Daarmee lijkt de donderspeech van Van Praag succesvol, want in de kranten lees je vervolgens weinig meer over een crisis bij Ajax. De aandacht wordt als het ware verplaatst. Feyenoord verliest in dezelfde week met 0-3 van Vfb Stuttgart en wordt verrassend uitgeschakeld na de 1-3 zege in Duitsland. Wat te denken van PSV, ach arm PSV. Het verliest eerst met 4-1 van AZ en drie dagen later met 2-1 van Benfica. De ploeg staat plotseling elfde in de competitie. 'PSV-preses Van Raaij wil van geen crisis weten' kopt de Volkskrant daags na het verlies tegen Benfica. Oh jee, ook PSV zit in een crisis. Voorzitter Van Raaij, een wat ondoorgrondelijke persoonlijkheid, slaat alle aanvallen af, maar echt geloofwaardig komt het niet over. Volgens berichten zou Van Raaij gezegd hebben dat verdediger Marcos 'een paniekaankoop' is. Hij weerlegt deze berichten door te zeggen dat hem woorden in de mond zijn gelegd. Voorzitters zijn vaker geneigd om zich te beroepen op 'foutieve citaten' in de media, als de zaken even wat minder gaan. Dat zouden ze eigenlijk niet meer moeten doen. Volgens mij heeft Van den Herik het bij Feyenoord nooit over een crisis. Hij ontslaat gewoon alles wat in de weg loopt en begint ieder jaar opnieuw. En warempel, dit jaar blijkt het zoveelste 'vernieuwde Feyenoord' een aardige ploeg te zijn. Als Ajax op zondag 4 oktober met 2-0 van Sparta verliest, duikt het woord crisis weer op in de media. Het is ook niet niets. Seizoenen lang heeft Ajax geen enkel probleem om Feyenoord met achteloos gemak in de eigen Kuip opzij te zetten, maar op het moment dat het nietige Sparta het grote stadion een keer van z'n grote broer leent, wordt het prompt 2-0 voor de Rotterdammers. ajax MAGAZINE DECEMBER 1998 247

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 245