vormen de belangrijkste voorwaarde voor een wedstrijd. En het zijn niet eens zozeer de clubs die van elkaar verschillen, maar eerder de steden waar ze spelen. 'Nederland is een krankzinnig klein land. Maar ook al liggen Amsterdam en Rotterdam uiteindelijk maar zeventig kilometer van elkaar, ze verschillen wezenlijk. Niet alleen wat betreft zoiets duidelijk waarneembaars als dialect, maar vooral wat betreft geschiedenis. Ajax en Feyenoord onderscheiden zich van elkaar in de wijze waarop de steden Amsterdam en Rotterdam zijn ontstaan. Amsterdam is een historische stad, een koopmansstad, een financieel centrum. De eeuwenlange stroom van vreemdelingen naar Amsterdam heeft de stad gemaakt wat het is. Er zijn nogal wat Amsterdammers van wie de vader én grootvader in Amsterdam zijn geboren. Historisch gezien zijn er niet zoveel échte Rotterdammers. Net als ik zijn ze er wel geboren, maar over het algemeen komen hun voorouders van elders. Rotterdam is pas met de komst van de Waterweg en de havens een dikke eeuw geleden tot ontwikkeling gekomen. De arbeiders die naar de stad kwamen om die havens te graven gingen bijna allemaal wonen op de linker Maasoever. Ter ontspanning van de mensen in die gigantische arbeiderswijken werd een voetbalclub opgericht. Juist, Feyenoord. Ja, ja, jullie Amsterdammers kunnen nog wat leren van een Rotterdammer op leeftijd.' Topamusement Ogenschijnlijk is de kijker er twee jaar na het verdwijnen van Sport7 niet op vooruit gegaan. Het competitie- en Europa- Cupprogramma is, terwille van de tv, uitgesmeerd over de gehele week; commerciële stations zijn, omdat voetbal nu eenmaal scoort, bereid de trainingen van FC Zwolle live uit te zenden. Maar terug naar de oude situatie, toen de NOS het voetbalmonopolie had, is uitgesloten, zegt Postema. Eigenlijk wel jammer, vindt hij, want je kunt veel kwaad van de NOS zeggen, maar Studio Sport is een goed programma. 'Ze deden het vroeger goed, nu nog steeds.' En op de keper beschouwd heeft de komst van commerciële stations 'de heren van Studio Sport' uiteindelijk alleen maar goed gedaan. Financieel gezien dan. De ongewilde bekentenis van Mart Smeets onlangs tegenover Vitesse- voorzitter Karei Aalbers dat hij voor drieënhalve ton bij de NOS op de loonlijst staat, toont aan hoe 'Hilversum' er werk van heeft gemaakt een aantal gezichtsbepalende tv-presentatoren uit handen van de commerciële tv te houden. 'Er zijn, en niet alleen bij Studio Sport, mensen naar een salarisniveau getild waar menig Ajax-supporter hijgend naar zou kijken.' Ja, en dat er tegenwoordig te veel voetbal op tv is, dat hoort Postema ook wel eens. Van z'n vrouw. 'Maar vergeet niet dat voetbal de afgelopen twintig jaar is uitgegroeid tot het topamusement van de tv. André van Duin op z'n best kan niet meer op tegen Ajax - Real Madrid. Vroeger keken er nog wel eens meer mensen naar een programma als Eén van de Acht van Mies Bouwman dan naar een Europa-Cupwedstrijd. Dat is nu ondenkbaar. Voetbal verslaat alles. Zelfs samenvattingen van marginale wedstrijden uit de Toto-divisie trekken altijd nog zeshonderdduizend kijkers. Abonneetelevisie, decoders: het zal alleen nog toenemen. Topwedstrijden als Ajax - PSV en Feyenoord - Ajax zijn bij het open net nu al beperkt tot een samenvatting. Heel vreemd dat Canal+, dat na Sport7 kwam, wél werd geaccepteerd. Heel Nederland stond op z'n achterste benen over de twee gulden extra die voor Sport7 moest worden betaald, over die zestig gulden per maand voor Canal-l- hoor je maar weinigen klagen. Stel je voor wat er straks gebeurt met die Superliga, die er zeker gaat komen. Waarschijnlijk onder toezicht van de UEFA, maar de kans is groot dat er dan ook betaald moet worden door de kijker. En helemaal als de Murdochs en Berlusconi's het voor zeggen krijgen. Dan zullen alle wedstrijden achter de decoder verdwijnen. Een voorlopige tussenoplossing zal zijn dat de wedstrijden van Ajax of Feyenoord tegen Real Madrid of Juventus nog gewoon te zien zijn. En dat je voor de wedstrijd tussen Real Madrid en Juventus moet betalen. Ben benieuwd of Nederland, onder leiding van Kees Fens, daar zich nog een keer zo woedend over zal maken.' Het gesprek met Koos Postema vond plaats voor Feyenoord punten begon te verliezen in de competitie, werd uitgeschakeld in het UEFA-Cuptoernooi en bezoek kreeg van de FIOD. AJAXMAGAZINE DECEMBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 234