nederlaag ndag ord beett ArenA heeft laten nemen. Ook al wordt 'Feyenoord-Koosie' negentig minuten lang onder vuur genomen door het tribunevolk van Ajax, het blijken toch altijd 'leuke, lieve en gewone Amsterdammers'. Veel lachen, heel gezellig, mooi stadion ook. Alleen die grasmat, hè. 'Een regelrechte aanfluiting, die idiote akker.' Een raadsel vindt hij het dat het bestuur van Ajax het pikt dat er nog op wordt gevoetbald. 'Ik zou zeggen: ga lekker voetballen in het gerenoveerde Olympisch stadion. En kom pas terug naar de ArenA als er een normale grasmat ligt.' Postema is dol op de plagerijtjes tussen rivaliserende supporters. Elkaar wat stangen, op de kast jagen: het hoort bij voetbal. Maar laat het wel vriendelijk blijven. 'Gesis' van toeschouwers, als Ajax op bezoek komt, daar walgt hij van. Net zo gruwelijk vindt hij het wanneer Ajax- supporters daarop antwoorden met 'joden- joden'. En wat te denken van die Israëlische vlaggen en petjes die Ajax- supporters het stadion mee in nemen? 'Als ik dat zie, denk ik: hou daar toch in godsnaam mee op. Volstrekte waanzin.' En dat zelfs de voorzitters zich er soms toe laten verleiden de tegenstellingen tussen Ajax en Feyenoord aan te scherpen, is ook niet goed. 'Zoiets moet niet gebeuren. Ze bewegen zich op een hellend vlak. Ze geven een verkeerd voorbeeld.' Ongeleid projectiel Te gemakkelijk is het, zegt Postema, om lijnen te trekken van voorzitters die elkaar met rotte vis om de oren slaan naar een bloedige afrekening in Beverwijk. Beverwijk, zegt Postema, heeft niets te maken met een probleem tussen Rotterdammers en Amsterdammers, of tussen Ajax en Feyenoord. Beverwijk is een gruwelijk maatschappelijk probleem, zegt hij, vergelijkbaar met wat in en rond discotheken gebeurt. 'Of dat er tijdens een ruzie in de tram gelijk een mes wordt getrokken. Vroeger werd ook ruzie gemaakt, werd ook gestolen. Maar wie nu bij Albert Heijn wordt betrapt op het stelen van een pak melk, haalt een mes te voorschijn. Voetbalwedstrijden zijn per Rotterdam xtt«enhetmaa „Kdlenbo"11 druk hebben. _«n uur>ne° mannen geen verloren keel krijS®11 definitie conflicten. Speelse, positieve conflicten, hè. Het wonderlijke is dat een groep jonge mensen er echte oorlogen van heeft gemaakt. Waarom? Uit verveling? Komt er via de tv te veel geweld op ze af? Ze worden per slot grootgebracht met beelden waaruit blijkt dat het "gewoon" is dat de ene Bosniër de andere doodschiet. Hoe dan ook: wat die, gelukkig kleine, groep jongeren doet is oncontroleerbaar. Ze vormen een ongeleid projectiel. Bij een nederlaag van Feyenoord moet je je hart vasthouden. Vroeger zeiden we na een nederlaag in Rotterdam: de schillenboeren zullen het maandag druk hebben, want als Feyenoord heeft verloren kunnen de mannen geen hap door hun keel krijgen. Nu wordt er een bus gesloopt. Gruwelijk.' Oplossingen heeft hij ook niet. Met een stadionverbod, zegt Postema, ban je dwazen niet uit de samenleving. Misschien, zegt hij, valt er iets te verwachten van een 'Persoonsgebonden Clubcard'. 'Als je niets hebt te verbergen, is het ook niet erg om bij een toegangshek even zo'n kaart uit je zak te halen. Je mag het in Nederland niet zeggen, maar ik ben er voor dat iedereen altijd een identiteitsbewijs bij zich moet hebben. Leerlingen op scholen in België dragen allemaal hun paspoort met zich mee. Ga eens in Frankrijk in een café zitten. Als de politie binnenkomt en je kunt je niet identificeren, ben je de klos. Zo is de wereld geworden.' En we moeten, vindt Postema, nu ook weer niet al te verkrampt over de tegenstellingen tussen Ajax en Feyenoord doen. Wees blij, zegt hij, dat ze bestaan; ze AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998 235

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 233