I Postema niet. 'Iedere speler in Nederland heeft, op z'n zevende dan wel op z'n zeventiende, wel eens onder Rob Baan getraind. Baan is een grote nuchtere Nederlander. Hij heeft een einde gemaakt aan die warrige, emotionele aankopen uit verre buitenlanden. Dankzij Baan hebben we nu Kontermannen en geen spelers van wie we de naam niet eens kunnen uitspreken.' Aan de hand van Baan, hoopt Postema, zullen er straks ook weer echte Rotterdamse jongens bij Feyenoord spelen. 'De meeste Nederlandse clubs zijn er achter gekomen dat het geen zin heeft Afrika, Oost-Europa of Zuid-Amerika af te schuimen. PSV heeft dat het slechtst begrepen, maar met PSV wordt het ook nooit wat. Voor grote talenten kun je een uitzondering maken. Maar dan ook echt alleen als zo'n speler meer brengt dan een Nederlandse jongen. Wat de laatste jaren bij Ajax is gebeurd, is onbegrijpelijk. De reserves en de jeugdelftallen worden fluitend kampioen, maar in het eerste zie je vooral spelers uit het buitenland.' Rob Baan is top, maar Leo Beenhakker is geweldig. Het is vooral de 'grootvaderlijke aanpak' van de 'grote, rode vriend uit Charlois' die Postema enorm aanspreekt. 'Beenhakker zal een jonge speler niet leren hoe je een bal moet hooghouden. Beenhakker is een oervader van en voor de spelers. Hij heeft van Cruz gemaakt wat Cruz nu is. En, vooral, wat Cruz niet meer is. Beenhakker heeft Cruz aangesproken op dat gezuig, gezeur en geschop van hem. Als een vader heeft hij tegen Cruz gezegd: nu ga je voetballen, anders ga je het huis uit. Ouderwets, maar Beenhakker komt uit een ouderwets Rotterdams milieu. Daar hebben al die jaren in Madrid, Mexico of Amsterdam niets aan veranderd. Beenhakker is slim. Hij heeft zichzelf benoemd tot een soort tussenpaus. Over een of twee jaar doet hij een stap terug. Heeft-ie altijd gezegd tenminste. Maar ik moet nog zien of hij werkelijk de jeugd op Varkenoord gaat trainen als Feyenoord dit jaar kampioen wordt. Hij heeft zich tot taak gesteld een voor het publiek herkenbare ploeg op het veld te zetten. Zo nodig worden ook de mouwen opgestroopt. Iets wat de mensen in Rotterdam herkennen van het Feyenoord van vroeger.' Ja, en dan is er nog Jorien van den Herik, de aartsvader van het huidige Feyenoord, die momenteel zo opvallend buiten de publiciteit blijft. Bestaat er een verband tussen Feyenoords koppositie en de mediastilte rond Van den Herik? 'Er zijn wijze mannen die Van den Herik hebben geadviseerd wat op de achtergrond te blijven. Echte Feyenoorders kijken toch met lichte jaloezie naar de structuur bij Ajax. Mensen als Arie van Os en Michael van Praag heb ik hoog zitten. Ajax heeft een bijna ideaal bestuur. Het delegeert het werk, zoals een modern groot bedrijf dat moet doen. Van den Herik is een alleraardigste man, een groot zakenman ook, maar hij heeft moeite op afstand te blijven. Hij heeft iets van "laat mij het maar doen, anders lukt het niet". In Nederland moet je niet een Nunez of een Agnelli proberen te zijn.' Hoedendragers Koos Postema werd geboren in Kralingen, thuishaven van Excelsior. 'Mijn hele familie was Excelsior.' Zijn broer Jan speelde er, z'n neven ook. De rest van de familie ging op zondag naar Woudestein om te kijken. 'Voor de meeste arbeidersgezinnen viel er in die jaren niet veel meer te doen. Je speelde zelf, of je ging naar voetbal toe. Zelf ben ik nooit lid van een voetbalclub AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998 231

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 229